Ks. biskup Szymon Stułkowski: nauczając bierzmy przykład z Jezusa Nauczyciela

O tym, aby nauczając w szkole, wzorować się na Jezusie, najważniejszym Nauczycielu oraz na Jego słowie, powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski w Rypinie. Na terenie parafii pw. św. Stanisława Kostki 4 września br. odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w województwie kujawsko-pomorskim. Poza tym biskup płocki dokonał poświęcenia nowego budynku Zespołu Szkół nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Rypinie.

IMG 0123

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie, z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024 w województwie kujawsko-pomorskim. Wspólnie modlono się w intencji uczniów i nauczycieli, rozpoczynających kolejny rok edukacji szkolnej.

W homilii Pasterz Kościoła płockiego przywołał słowa z Ewangelii według św. Łukasza (4,16-30), gdzie zawarty jest opis obecności Jezusa w szabat w synagodze. Jezus jest tam przedstawiony jako nauczyciel. Bp Stułkowski zaznaczył, że nauczanie Jezusa było oparte na słowie Bożym. Hierarcha polecił, aby podobnie wierni, w tym nauczyciele, również wpatrywali się w Jezusa jako Nauczyciela.

Duchowny odwołał się też do obrazu sali lekcyjnej, w której jest wiele ławek. W ławkach zasiadają uczniowie, aby się uczyć. Natomiast w kościele jest jedna najważniejsza „ławka” – jest nią ołtarz. To z niego człowiek „karmi się Ciałem Pana Jezusa i Jego słowem”.

W czasie Mszy św. bp Szymon Stułkowski odznaczył przechodzącą na emeryturę katechetkę Halinę Celebucką medalem „Zasłużony dla Katechizacji Diecezji Płockiej”. Zostało to entuzjastycznie przyjęte przez uczestników Mszy św. Halina Celebucka pracowała w diecezji płockiej przez 36 lat, a wcześniej katechizowała na Warmii.

Po Mszy św. bp Stułkowski dokonał poświęcenia nowego budynku Zespołu Szkół nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Rypinie. W placówce odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi, poza tym społeczność szkoły zaprezentowała część artystyczną pt. „Wczoraj i dziś”. Pokazano między innymi etapy budowy nowego obiektu szkolnego. Została również wykonana pamiątkowa fotografia, dokumentująca uroczystość.

W wydarzeniu w Rypinie uczestniczyła społeczność Zespołu Szkół nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego oraz wielu gości, w tym Anna Gembicka, wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, Jarosław Sochacki, starosta rypiński i Jarosław Tomkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Rypinie.