Ks. bp Mirosław Milewski do młodzieży: z Bogiem trzeba się spotykać realnie, a nie wirtualnie

- Z Bogiem trzeba się spotykać realnie, osobiście, a nie wirtualnie. Człowiek potrzebuje przekonania, że jest ktoś, kto mu pomoże. Wiara w Boga, to opoka, oparcie i fundament – powiedział ks. biskup Mirosław Milewski do młodzieży w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku (11 maja br.). Podczas Mszy św. udzielił jej sakramentu bierzmowania. Dokonał też pasterskiej wizytacji parafii.

Klaretyni.jpg

Bp Milewski powiedział kandydatom do bierzmowania, że każdy nowy sakrament, to jakby stanie na skrzyżowaniu dróg: - Czy w dalszym życiu wybierzecie także drogę wiary? - zapytał młodzież. - Jesteście młodzi, pełni ufności we własne siły, za chwilę zdecydujecie o studiach i pracy w życiu dorosłym. Ale wasz wiek, to też wiek „burzy i naporu”, buntu, niekiedy także duchowa pustka – stwierdził biskup.

Życzył młodym, aby się tego ustrzegli, potrafili się zatrzymać, jakby na widok znaku „stop” na skrzyżowaniu dróg. To znak, który każe pomyśleć o konsekwencjach życiowych wyborów. Zakaz, to nie jest zło; za zakazem często kryje się dobro.

Bp Milewski zauważył też, że miniony trudny rok odkrył duchową słabość: zdalna nauka i zdalna praca, izolacja od bliskich, ale też od Mszy św. w niedzielę. Wiele osób zamiast wpatrywać się w Najświętszy Sakrament, zaczęło wpatrywać się w ekran komputera czy telewizora. Zaczęło się wydawać, że w świecie komunikującym się z pośrednictwem sieci internetowej, tradycyjny sposób spotkania nie jest już potrzebny.

- Bóg nie chce spotkać nas wirtualnie, ale realnie, osobiście. Życie w świecie „samotnych wysp”, dryfujących po oceanach bezsensu i rozpaczy, na dłuższą metę jest niemożliwe. Człowiek potrzebuje sensu, więzi, wspólnoty, zaufania wobec drugiego; przekonania, że jest ktoś, kto go podźwignie i poprowadzi. Wiara w Boga, to opoka, oparcie i fundament – podkreślił hierarcha.

Dodał, że choć część ludzi ma problem z przyjęciem chrześcijańskich zasad moralnych, w których nie ma miejsca na kłamstwo, zdradę, chciwość, cudzołóstwo, śmierć nienarodzonych, to jednak w dalszej perspektywie widać, że tylko funkcjonowanie w oparciu o Dekalog – zapis na „kamiennych tablicach”, pozwala człowiekowi doświadczyć dobra, prawdy i piękna.

Bp Mirosław Milewski w czasie pobytu w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku udzielił bierzmowania grupie młodzieży z parafii. Parafia ta jest spadkobierczynią prastarej, tradycji dominikańskiej, sięgającej roku 1225. Od 2019 roku prowadzą ją ojcowie klaretyni, a proboszczem jest o. Marcin Kowalewski CMF. Była to pierwsza wizytacja pasterska po przejęciu w zarząd parafii przez ojców klaretynów.