Młodzież modliła się za Synod w Rzymie

W płockiej „Studni” ludzie młodzi modlili się za trwający w Rzymie Synod o synodalności (7 października br.). Ks. biskup Szymon Stułkowski podczas Mszy św. z ich udziałem podkreślił, że głos młodych w Synodzie jest bardzo ważny. Spotkanie zorganizował ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Młodzież Modlitwa Synod

Modlitwa młodych za Synod odbyła się w siedzibie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku. Najpierw jej uczestnicy wysłuchali katechezy ks. Krzysztofa Rucińskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży o tym, czym jest Synod i czemu służy – ma odbudować naderwane relacje, wzbudzić zaufanie, skłonić do pójścia za Jezusem.

- Gdy św. Franciszek z Asyżu wszedł do kościoła w San Damiano, wezwał, by oddano mu Kościół. Wtedy i dziś Kościół przeżywał podobny przełom, wielu patrzyło na niego krytycznie, trzaskało drzwiami i wychodziło. Kościół był i jest do naprawy. Wtedy odpowiedzią był Franciszek, teraz jesteśmy my, którzy tworzymy Kościół – powiedział ks. Krzysztof Ruciński.

Zachęcił młodzież, aby prowadziła „wiarygodny styl życia”. Św. Franciszek powiedział do swych uczniów, aby szli i głosili Ewangelię, a w razie potrzeby używali słów - dziś „istotą jest świadectwo życia”. Ci, którzy patrzą na młodych, na katolików, powinni myśleć, że to niemożliwe, aby Kościół nie istniał.

Po katechezie miała miejsca adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważania poprowadził ks. Krzysztof Ruciński wraz z młodzieżą. Koncentrowały się one wokół Ewangelii św. Jana (J 21,15-18), dotyczącej powołania Szymona i jego miłości do Jezusa. Wspólnie proszono o przyjęcie miłości Jezusa i podjęcie misji w Kościele, nawet, gdy jak Piotr, ktoś ma wrażenie, że jest niedoskonały.

Mszy św. w kaplicy „Studni” przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, koncelebrowało ją ośmiu księży. Pasterz Kościoła płockiego poprosił młodzież o modlitwę za Synod. Podkreślił, że ich głos w Kościele jest ważny, że powinni szczerze, biskupom czy księżom, mówić o tym, co o Kościele myślą i jak się w nim czują.

Zdaniem bp. Stułkowskiego ludzie młodzi powinni wchodzić w skład rad parafialnych, duszpasterskich, w ten sposób angażować się we wspólnocie swej parafii. Duchowny podziękował także za to, że młodzi „stanowią żywy, młody Kościół”.

We wspólnym spotkaniu w „Studni” i Mszy św. uczestniczyli między innymi uczestnicy Oazy Modlitwy pt. „Żywy Kościół. Jaką wspólnotą chcemy być?”.