Msza św. w intencji ludzi sportu

O tym, że sport jest przestrzenią promowania wartości chrześcijańskich, darem Bożym i musi się stawać misją i świadectwem, powiedział ks. biskup Mirosław Milewski 1 września br. w płockiej bazylice katedralnej. Przewodniczył Mszy św. z udziałem sportowców, działaczy i dziennikarzy sportowych.

Sportowcy.jpg

Bp Mirosław Milewski w homilii podkreślił, że sport był zawsze bliski chrześcijaństwu, a chrześcijaństwo było bliskie sportowi. To obszar, w którym nawiązuje się braterstwo, manifestuje wielkoduszność oraz uczciwość. Przyczynia się on do budowy społeczeństwa prawdziwie ludzkiego, gdzie antagonizmy zastępuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację.

Przypomniał też książkę pt. „Boży doping” ze świadectwami wiary ludzi sportu. Wybitni sportowcy nie wstydzili się mówić w niej o tym, jak ważny jest dla nich Bóg, Msza św., przyjmowanie sakramentów. Mówili, że przed startami nie modlą się o zwycięstwo, ale o to, by zdrowym stanąć na mecie, że nie wyobrażają sobie życia bez wiary, bez znaku krzyża przed rozpoczęciem meczy czy zawodów, noszenia pod koszulką krzyżyka.

- Pamiętajcie proszę, że najważniejsze zawody sportowe, jakie rozgrywacie, to życie! To mecz o najwyższą stawkę. Nie zmarnujcie czasu gry, który został wam dany. W jednym z modlitewników dla sportowców napisano: „trenerem jest Jezus. On wie, co potrafisz. Pozostań w Jego drużynie”. Tego wam życzę i oto się dziś modlę – głosił biskup.

1 września kaznodzieja przypomniał też postaci sportowców, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej. Wielu sportowców podczas walki z niemieckim okupantem zapłaciło najwyższą cenę, jak choćby lekkoatleta Janusz Kusociński, jeździec Henryk Dobrzański „Hubal”, narciarka Helena Marusarzówna czy olimpijczyk narciarz Bronisław Czech.

Bp Milewski życzył też uczestnikom Mszy św., aby w chwili, gdy będą zdawać przed Bogiem rachunek ze swojego życia, mogli odnieść do siebie najbardziej znany fragment Dobrej Nowiny, odnoszący się do sportu właśnie: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (por. 2 Tm 4,7).

W Mszy św. uczestniczyli płoccy sportowcy, działacze płockich klubów i drużyn, dziennikarze sportowi – to oni wyszli z inicjatywą wspólnej modlitwy w katedrze. Obecny był Adam Wiśniewski, dyrektor sportowy klubu Orlen Wisła Płock i Szymon Marciniak, międzynarodowy sędzia piłki nożnej.

Podarowali oni bp. Milewskiemu stułę, na której wyhaftowane były loga płockich klubów sportowych.