Msza św. w intencji myśliwych w Ciechanowie

Ks. biskup Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w intencji myśliwych w parafii farnej w Ciechanowie, z okazji wspomnienia św. Huberta - patrona myśliwych: - Człowiek, który wierzy w Boga, swoją wiarę ukazuje w postępowaniu i dokonanych wyborach – powiedział biskup senior z Płocka. 

Hubertus Ciechanow
plock.gosc.pl

W Mszy św. w kościele parafii św. Józefa (farnej) w Ciechanowie uczestniczyli myśliwi i leśnicy z Polskiego Związku Łowieckiego okręgu ciechanowskiego i innych okręgów w diecezji płockiej. Byli także kapelani kół łowieckich, liczne poczty sztandarowe, sygnaliści.

Bp Roman Marcinkowski w homilii powiedział, że myśliwi, którzy każdego roku chcą uroczyście obchodzić wspomnienie swojego patrona św. Huberta, odwołują się do wartości chrześcijańskich, których we współczesnym świecie trzeba bronić.

- Jeśli jesteś autentycznym chrześcijaninem, to konsekwentnie nie zgadzasz się na krzywdzenie ludzi, to umacniasz swego ducha przykładem świętych i męczenników, to nie zapierasz się swego Boga ani wartości ewangelicznych, to wiarę swą przeżywasz nie tylko w sercu, ale też ukazujesz ją w postępowaniu i dokonywanych wyborach – podkreślił biskup senior.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił sztandar dla Koła Łowieckiego „Jeleń” w Mławie i Koła Łowieckiego „Paszkot” w Sułkowie Kolonii.

Ks. kan. Krzysztof Kozłowski, wieloletni diecezjalny kapelan myśliwych, emerytowany proboszcz parafii Malużyn koło Ciechanowa, podczas uroczystości zaznaczył, że „myśliwy nie jest wielki przez to, co pozyskał, ale przez to, jak to uczynił: - Zwracamy uwagę na serce i intencje, aby wykorzenić wpierw z nich najpierw nienawiść i egoizm, bo przyroda jest nam zadana, abyśmy byli za nią odpowiedzialni – zwrócił się do wszystkich uczestników Mszy św.

Podczas liturgii grała orkiestry dęta z Sochocina.

Po Mszy św. wszyscy w korowodzie przeszli na Plac Jana Pawła II. Tam odbyło się wręczenie odznaczeń łowieckich, wystawa trofeów myśliwskich, pokazy sokolników i psów myśliwskich. Poza tym ośmiu kandydatów złożyło uroczyste ślubowanie.

Daniel Nitowski, łowczy okręgu Ciechanów, z okazji święta myśliwych, leśników i jeźdźców zaznaczył, że stanowią oni ważną część społeczeństwa, ze względu na zadania, ale też „nośnik kultury i tradycji narodowy i ojczystej, powiązanej z łowiectwem”.

- Myśliwi i leśnicy oddają siebie w posłudze przyrodzie ojczystej. Obchody „Hubertusa” mają na celu odczarowanie złego wizerunku myśliwego i pokazanie, że zadaniem tego środowiska jest ochrona przyrody. To znak prawego łowiectwa i braterstwa między nami – podkreślił łowczy.