Msza św. za zmarłych biskupów i członków Kapituły Katedralnej

Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej ks. biskup Mirosław Milewski przewodniczył 7 listopada br. Mszy św. w katedrze w intencji zmarłych po II wojnie światowej biskupów oraz prałatów i kanoników gremialnych Kapituły Katedralnej Płockiej: „Ufamy, że wspierają oni Kościół płocki sprzed tronu Pana” – powiedział biskup.

01-img_8651.jpg

Na początku Mszy św. ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta odczytał wypominki za zmarłych po 1945 r. prałatów oraz kanoników gremialnych Kapituły Katedralnej Płockiej. Zaznaczył, że modlitwą otoczeni są także fundatorzy i dobrodzieje katedry. 

Proboszcz przypomniał, że w bazylice katedralnej znajduje się ołtarz Serca Jezusowego z wizerunkiem Jezusa – Dobrego Pasterza, który ufundował ks. kan. Tomasz Kowalewski. Duchowny podkreślił, że kapituła zawsze troszczyła się o katedrę, a obecnie wsparła finansowo trwający remont kaplicy św. Zygmunta.

Bp Mirosław Milewski, który przewodniczył Mszy św., zaakcentował, że wspólna Eucharystia w katedrze jest dziękczynieniem za służbę Kościołowi zmarłych członków Kapituły Katedralnej Płockiej. Jest także spełnieniem uczynku miłosierdzia co do duszy: modlitwą za dusze nieżyjących biskupów i kapłanów.

„Odczytane na początku wypominki z listą kanoników przypomniały nam szlachetnych i wielkiego serca kapłanów, którzy są dla nas przykładem życia kapłańskiego i wierności powołaniu. Ufamy, że osiągnęli chwałę zbawionych i sprzed tronu Pana wspierają Kościół i prezbiterium płockie” – wyraził nadzieję bp Milewski.

Po Mszy św. odprawione zostało nabożeństwo do Serca Jezusowego.

Potem jej uczestnicy przeszli do krypty katedry, w której znajdują się nagrobki czterech biskupów. Są to: bp Michał Nowodworski (1831-1896) – biskup płocki od roku 1889, Tadeusz Paweł Zakrzewski (1883-1961) - biskup płocki w latach 1946-1961, bp Bogdan Marian Sikorski (1920-1988) - biskup płocki w latach 1964-1988, bp Piotr Dudziec (1906-1970) - biskup pomocniczy w Płocku w latach 1950-1970. Na zakończenie spotkania zaśpiewano „Salve Regina”.

W Mszy św. w katedrze uczestniczyli kanonicy Kapituły Katedralnej Płockiej oraz płocczanie. Tradycyjnie sprawowana była ona w czwartek po uroczystości Wszystkich Świętych.