Nabożeństwo majowe w Domu Leonianum w Sikorzu

Ks. biskup Mirosław Milewski przewodniczył nabożeństwu majowemu w Domu Leonianum – Piękne życie! w Sikorzu, prowadzonym przez diecezję płocką (19 maja br.). Obecnie przebywa w nim 64 podopiecznych. Od niedawna rodziny mogą ponownie odwiedzać swoich seniorów.

Leonianum.jpg

Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, po przerwie spowodowanej pandemią, spotkał się z mieszkańcami Domu Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu koło Płocka. W domu, w którym przebywa 64 seniorów, przewodniczył nabożeństwu majowemu w jego kaplicy, przy figurze Matki Bożej. Mieszkańcy mogli także adorować Najświętszy Sakrament.

Bp Milewski wyraził radość z możliwości spotkania z podopiecznymi Domu Leonianum i wspólną modlitwę słowami Litanii Loretańskiej, która jest mocno wpisana w polskie życie religijne: - W maju widok odnowionych figur Matki Bożej przy drogach i gromadzących się wokół nich wierni, jest przejmujący. Te figury wyznaczają mapy naszych wiosek, są ważnymi punktami na religijnej mapie kraju i diecezji. Oby tradycja „majowego” trwała jak najdłużej – podkreślił biskup.

Odniósł się też do ważnych wydarzeń religijnych i historycznych, które wspomina się w maju: od 3 maja – święta Matki Bożej Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja, poprzez lwowskie śluby króla Jana Kazimierza, wspomnienie św. Andrzeja Boboli, po rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja. Także w maju Polacy pamiętają o rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – 18 maja oraz rocznicy zamachu na niego – 13 maja.

Hierarcha stwierdził też, że seniorzy mają w swoich pokojach różańce i modlitewniki z modlitwami do Matki Bożej. Poprosił o modlitwę o powołania kapłańskie, żeby „Pan posłał robotników na swoje żniwo”, ponieważ w czerwcu rozpoczynają się przyjęcia kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Było to pierwsze spotkanie bp. Milewskiego z seniorami, po przerwie spowodowanej pandemią. Od niedawna rodziny znów mogą odwiedzać swoich bliskich w salach, z zachowaniem zasad sanitarnych, częstą dezynfekcją i wietrzeniem pomieszczeń. Ks. kan. Łukasz Nowak, dyrektor Domu Leonianum przyznał, że rodziny „chętnie korzystają z tej możliwości”.