Nabożeństwo za męczenników w rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego

Nabożeństwo w intencji współczesnych męczenników w 78. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, odbyło się w kościele parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku. W tym roku Kościół płocki obchodzi 20. rocznicę jego beatyfikacji: - Błogosławiony arcybiskup przekonuje nas, że to, co głosił, w co wierzył i jak żył, było prawdziwe – powiedział ks. dr Wojciech Kućko, organizator nabożeństwa.

Nowowiejski2019.jpg

Modlitwa do męczennika za współczesnych męczenników w Kościele odbyła się w kościele parafii pw. św. Jana Chrzciciela - ks. Antoni J. Nowowiejski, późniejszy biskup płocki i męczennik II wojny światowej, był w nim rektorem.

- Co do nas mówi ten biskup męczennik, którego pomnik tu, w Płocku, często mijamy? - zapytał w czasie nabożeństwa ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin. - On przekonuje nas, że to, co głosił, w co wierzył i jak żył, było prawdziwe. Dziś nie tylko go wspominajmy, ale liczmy się również z możliwością złożenia najwyższego świadectwa, skoro nawet teraz tylu naszych braci i sióstr oddaje życie za Chrystusa - mówił duchowny.

W czasie modlitwy odczytano fragment z Listu do Rzymian, że „nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (14, 7). Wybrzmiały też słowa z listu bł. arcybiskupa z grudnia 1939: „Nie upadajcie na duchu. Pracujcie modlitwą. Wielu możecie tak zbawić”.

W czasie nabożeństwa przypomniano też historię obozu koncentracyjnego w Działdowie, „obozu naszpikowanego śmiercią”, gdzie jeden z SS-manów miał powtarzać: „my polskie klechy wykończymy”. Zwrócono także uwagę na skalę prześladowań we współczesnym świecie: na 116 krajów, w których mają one miejsce, na 105 tys. chrześcijan, którzy co roku giną za wiarę, a co oznacza, że co 5 minut ginie jeden wyznawca Chrystusa.

Modlitewne czuwanie zakończono złożeniem zapalonego znicza przy pomniku abp. Nowowiejskiego. Wraz z klerykami uczyniła to płocczanka Teresa Krowicka, która jako dziecko była więźniem obozu w Działdowie - KL Soldau.

Nabożeństwo za męczenników zorganizowało diecezjalne duszpasterstwo rodzin, Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz Szkoły Katolickie w Płocku.

Pomnik abp. Antoniego J. Nowowiejskiego autorstwa prof. Gustawa Zemły został odsłonięty 5 maja 1991 r. na Placu im. Edwarda Jurgensa, usytuowanym przed kościołem parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Na cokole umieszczono napis: „Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski 1858–1941”. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zbiegła się z 50. rocznicą męczeńskiej śmierci arcybiskupa.