Nagrody dla laureatów 27. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego

Laureaci 27. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego, dotyczącego tematyki dziejów Apostolskich, odebrali nagrody z rąk ks. biskupa Piotra Libery: – Gdy otwieracie Biblię, ona przestaje „płakać”, bo zbyt często jest zapomniana, nieczytana i odstawiana na półkę – powiedział biskup do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie (parafia pw. św. Floriana).

Nagrody-katechetyczny.jpg

Wręczenie nagród laureatom 27. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego z zakresu Dziejów Apostolskich odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku (4 maja br.). Wcześniej, 16 kwietnia, 37 uczestników finału rozwiązywało test składający się z około 50 pytań. Na wykonanie tego zadania mieli zaledwie pół godziny: - Liczyło się własne opanowanie zagadnień związanych z Dziejami Apostolskimi - zaznaczył ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej.

Zwyciężczynią w konkursie została Zuzanna Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie, jej katechetką jest Bożena Gackowska. Na drugim miejscu znalazła się Zofia Pieczka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Karolowi Wiktorowi Wiśniewskiemu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rypinie.

Nagrody przyznano także pięciu kolejnym laureatom, ponieważ rywalizacja była na wysokim poziomie i czasami o zajętym miejscu decydował jeden punkt. Otrzymali je: IV miejsce - Franciszek Żabik (Szkoła Podstawowa nr 2 w Nasielsku), V miejsce – Gabriel Rutkowski (Szkoła Podstawowa w Nowym Grabiu), VI miejsce – Amelia Borcz (Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Mławie), VII miejsce – Olga Florczak (Szkoła Podstawowa w Radzanowie), VIII miejsce – Oliwia Wiśniewska (Szkoła Podstawowa w Obrytem), IX miejsce – Karolina Czajkowska (Szkoła Podstawowa w Borzyminie), X miejsce - Karolina Metera (Szkoła Podstawowa w Gąsocinie).

Nagrodami były m.in. tablety, power banki, gry planszowe, słuchawki i książki. Nagrodzeni przyjęli je z rąk bp. Piotra Libery: - Dzieje Apostolskie, to księga niełatwa, ponieważ występuje w niej wiele postaci. Kościół opisał w niej swoje początki, jak rodził się z małej wspólnoty jerozolimskiej, a później poszedł w świat, napotykając wiele trudności i prześladowań. Jesteście więc specjalistami od początków Kościoła. Cieszę się, że w przygotowaniu do konkursu wspierali was rodzice – podkreślił biskup płocki.

Odwołał się też do Romana Brandstaettera, jednego z najwybitniejszych znawców Biblii, który napisał książkę pt. „W kręgu biblijnym” o tym, jak wprowadzano go w wielki świat Biblii. Jeden z rozdziałów tej książki nosi tytuł „Lament nie czytanej Biblii”: - Biblia płacze, lamentuje, wtedy, gdy nie jest czytana. Czasami nie chce nam się otworzyć Biblii, bo mamy je na co dzień. Wyobrażam sobie, jak Biblia płacze, lamentuje, bo człowiek nie chce jej otworzyć. Warto nie dopuszczać do takiej sytuacji – uważał Pasterz Kościoła płockiego.