Uroczystym Nieszporom ku czci św. Zygmunta przewodniczył bp Mirosław Milewski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej. W trakcie liturgii wieczornej podkreślił znaczenie modlitwy wspólnotowej i wyraził wdzięczność wszystkim duchownym i świeckim za udział w wydarzeniu. W sposób szczególny zwrócił się do osób uhonorowanych diecezjalnym medalem. – Gratuluję i dziękuję Państwu za wspieranie Kościoła w dziele ewangelizacji, w służbie drugiemu człowiekowi, a także w codziennym życiu parafialnym. Bóg zapłać za wasze świadectwo – powiedział biskup prepozyt.
Kazanie w czasie nieszporów wygłosił ks. kan. dr Artur Janicki, dziekan dekanatu dobrzyńskiego n. Wisłą i kanonik honorowy Kapituły Katedralnej Płockiej. Przypomniał dramatyczną, ale i pokutną drogę św. Zygmunta, władcy Burgundii, który po zbrodni na swoim synu podjął życie pokutne, a następnie zginął śmiercią męczeńską. – Jego życie jest przestrogą i zarazem świadectwem, że żal, pokuta i powrót do Boga mogą prowadzić do świętości – zaznaczył kaznodzieja.
Na zakończenie nieszporów 51 osób świeckich zostało odznaczonych diecezjalnym medalem. Była to druga edycja wręczenia tej nagrody osobom zaangażowanym w życie parafii i wspólnot.
Medalem „Benemerenti Dioecesis Plocensis”, ustanowionym przez bp. Szymona Stułkowskiego z okazji 950-lecia diecezji, odznaczono wiernych świeckich z 18 parafii diecezji: św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, św. Stanisława w Czernicach Borowych, Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą, Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą, św. Jana Nepomucena w Duczyminie, św. Pankracego w Guminie, św. Michała Archanioła w Kucicach, św. Ludwika w Jońcu, MB Królowej Polski w Mławie, Świętego Krzyża, św. Stanisława Kostki i św. Jana Chrzciciela w Płocku, św. Maksymiliana Kolbego i św. Michała Archanioła w Płońsku, św. Mateusza i św. Jana Pawła II w Pułtusku, św. Bartłomieja w Szyszkach. Wśród nagrodzonych znaleźli się również pracownice Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz przedstawiciele stowarzyszeń katolickich.
Medal, zaprojektowany przez ks. Andrzeja Milewskiego – dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Płocku, został odlany przez warszawską artystkę Annę Wątróbską, a wykonany przez Mennicę Państwową. Uroczystość, łącząca modlitwę i wyróżnienie za służbę Kościołowi, była wyrazem uznania dla tych, którzy – wzorem patrona Płocka – pragną żyć w bliskości z Bogiem i wspólnotą wierzących.
______________________________________________________________________
Zgodnie z wielowiekową tradycją, od 2 maja w Płocku obchodzone są uroczystości ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Św. Zygmunt był władcą Burgundii w latach 561-523. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (część czaszki) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa płockiego Wernera. Relikwie św. Zygmunta umieszczone są w hermie ufundowanej przez króla Kazimierza III Wielkiego.
Herma jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim (tzw. diadem płocki) z końca XIII wieku. Zdobią ją liczne szafiry, rubiny i perły. Podczas II wojny światowej herma została zagrabiona i wywieziona przez okupantów do Bielefeld w Niemczech. Po wojnie, dzięki działaniom aliantów, powróciła do Polski, gdzie przez wiele lat przechowywana była w Warszawie. Dopiero w 1980 roku, wraz z innymi bezcennymi przedmiotami liturgicznymi, powróciła do Płocka. Obecnie znajduje się w skarbcu katedralnym, stanowiąc jedno z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej w Polsce i symbol duchowego dziedzictwa diecezji płockiej.
Tekst i fotografie: Ilona Krawczyk-Krajczyńska
