Odebrali wiadomość od Jezusa

„Co Jezus dla Ciebie napisał?” Pod takim hasłem w dniach 8-10 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży męskiej. Za przygotowanie wydarzenia odpowiadała Klerycka Grupa Powołaniowa na czele z księdzem prefektem Radosławem Zawadzkim. Jak podkreślają organizatorzy, jednym z głównych celów rekolekcji było rozeznanie powołania.

Rekolekcje_powo_aniowe.jpg

- Chcieliśmy, żeby chłopaki spojrzeli na swoje powołanie nie tylko w kontekście kapłaństwa, ale również małżeństwa. Wypełnianie woli Bożej może wypełniać się, jeżeli będą rozeznawać swoją drogę życiową razem z Bogiem – mówi kleryk Marcin Siemiątkowski, szef Grupy Powołaniowej.
W rekolekcjach wzięło udział 20 uczestników pochodzących z różnych miejsc w diecezji płockiej. Weekend spędzony w Seminarium był dla nich okazją do wspólnej modlitwy, rozmów i integracji. Centralny punt każdego dnia stanowiła Msza św. W piątek liturgii przewodniczył ks. neoprezbiter Mateusz Wilczyński.

- Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy masz być księdzem, to najnormalniej w świecie złóż papiery i przyjdź do Seminarium. Nigdy nie dowiesz się, czy lubisz budyń, jeśli nie spróbujesz budyniu. Jeśli spróbujesz pójść za Jezusem, On na pewno da Ci odpowiedź – zapewniał w homilii ks. Mateusz.
Uczestników rekolekcji czekały takie punkty programu jak m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu, medytacja, konferencje, grupki dzielenia, gra terenowa i mecz w piłkę nożną. W czasie wolnym mieli również okazję porozmawiać z klerykami przy kawie.
- W tych rekolekcjach jest coś takiego, że człowiek chce tu wracać i być z tymi samymi ludźmi i poznawać nowych kolegów. To była dla mnie okazja do odkrywania, czym jest wola Boża i myślę, że przyda mi się to do dalszego życia – dzieli się jeden z rekolektantów.
Zwieńczeniem rekolekcji była konferencja biskupa Mirosława Milewskiego. Ksiądz Biskup dzielił się z uczestnikami refleksjami na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

- Chciałbym wam powiedzieć, drodzy młodzi przyjaciele, żebyście w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi pamiętali o tym, co jest najistotniejsze, a o czym przypomina nam Wielki Post: o modlitwie, pokucie i jałmużnie. Mówienie dzisiaj o tych rzeczach nie jest modne, ale to fundament życia duchowego – przypominał biskup Mirosław.

Klerycka Grupa Powołaniowa działająca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku corocznie organizuje rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Do innych inicjatyw tego zespołu należy m.in. dzień z życia kleryka oraz przygotowanie materiałów na niedziele powołań w parafiach. W tym roku grupa pomaga również w organizacji pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę.kl. Paweł Zdziarski