Ogólnopolska XXXII Olimpiada Teologii Katolickiej – 31 marca – 2 kwietnia 2022 r.

W Płocku pod hasłem „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła” 31 marca 2022 r. rozpoczyna się finał XXXII ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. 82 uczestnikom towarzyszyć będą biskupi: biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Młodzież, która przyjechała do grodu nad Wisłą z opiekunami, zwiedzi miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie” św. s. Faustynie Kowalskiej.

Jezus Miłosierny Płock 231KB

XXXII Olimpiada Teologii Katolickiej będzie trwała od 31 marca do 2 kwietnia w Płocku – zakończy się w dniu 17. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Temat olimpiady z udziałem młodzieży szkół średnich z całej Polski brzmi: „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.

To temat nieprzypadkowy, ponieważ właśnie w Płocku 22 lutego 1931 r. św. siostra Faustyna Kowalska, w celi klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18, po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Finał odbywa się stacjonarnie. W piątek 1 kwietnia młodzież weźmie udział w części pisemnej (test wiedzy) na terenie Zespołu Szkół Centrum Edukacji. Ogłoszenie wyników etapu pisemnego nastąpi 2 kwietnia. Również 2 kwietnia w hotelu Petropol zaplanowano etap ustny olimpiady, który wyłoni ścisłych laureatów.

- W tych dniach do naszego miasta przyjedzie około 140 gości z całej Polski, w tym 82 uczestników finału ogólnopolskiego XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej, z 41 diecezji w Polsce. Do etapu ustnego zakwalifikuje się najlepsza dziesiątka. Dla wszystkich gości przygotowaliśmy szereg atrakcji, na przykład zwiedzanie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bazyliki katedralnej czy udział w Koncercie Miłosierdzia w Państwowej Szkole Muzycznej – zapowiada ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, który jest głównym organizatorem olimpiady.

Uczestnicy OTK wezmą też udział we Mszy św. w katedrze 1 kwietnia o godz. 14.30. Wieczorem o godz. 19.30 w Państwowej Szkole Muzycznej wysłuchają Koncertu Miłosierdzia w wykonaniu zespołu Strefa Serca. Będzie im towarzyszył bp Mirosław Milewski. Z kolei 2 kwietnia finaliści wezmą udział w Mszy św. w kościele parafii św. Jana Chrzciciela o godz. 8.30, z udziałem bp Piotra Libery.

Ogłoszenie wyników XXXII OTK i wręczenie nagród (w tym nagród głównych - indeksów na wybrane uczelnie w Polsce) nastąpi o godz. 12.30 w hotelu Petropol.

Olimpiada Teologii Katolickiej składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Jej celem jest popularyzacja wiedzy religijnej. Każdego roku finał ogólnopolski organizuje inna diecezja. Udział w olimpiadzie biorą uczniowie liceów i techników, uczestniczący w katechezie szkolnej.