Orszak Trzech Króli w parafii Nuna

„Cuda, cuda ogłaszają!” - słowa tej kolędy wyśpiewywali uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Nunie, którzy w uroczystość Objawienia Pańskiego zgromadzili się, aby świętować wydarzenie betlejemskie sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Najpierw była wspólna modlitwa eucharystyczna w kościele parafialnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nunie, a po niej przywitanie Trzech Mędrców ze wschodu oczekujących u bram kościoła.

Nuna_orszak.jpg

Prezentując się w efektownych królewskich szatach, pięknych nakryciach głowy, z darami w rękach, Mędrcy przybyli na koniach, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Ceremonię powitania prowadził ks. Waldemar Marciniak, Proboszcz parafii, który dziękując mędrcom za przybycie, zaprosił ich do wspólnego śpiewu kolęd przy żywej stajence.

„Cieszę, że mogłem po raz pierwszy w Nunie przeżywać uroczystość Objawienia Pańskiego, w tak pięknej rodzinnej atmosferze wraz z moimi parafianami i licznie przybyłymi gośćmi spoza parafii. Dużą radość w tym wspólnym świętowaniu wniosło zaangażowanie osób w zorganizowanie żywej szopki przy kościele, a także aktywne włączenie się w przygotowanie gorącego poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych, za co składam serdeczne podziękowanie. Takie działania niewątpliwie integrują środowisko i są wyrazem autentycznego uczestnictwa w życiu parafii.” - podkreśla ks. proboszcz z Nuny.

W zimowej atmosferze lecących z nieba płatków śniegu, wybrzmiewały staropolskie kolędy, pod przewodnictwem organisty i parafialnej scholi. W ten klimat rodzinnego świętowania wpisało się serwowanie gorącego poczęstunku. Degustacja czerwonego barszczyku, pasztecików i domowych wypieków, cieszyła się dużym zainteresowaniem i była również okazją do rozmów i składania sobie życzeń noworocznych. Dla dzieci atrakcją była obecność żywych zwierząt w stajence przy kościele. To tu duża część osób robiła rodzinne zdjęcia na pamiątkę pobytu na orszaku w Nunie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania brawami i oklaskami podziękowali młodzieży ze Stajni Stangret z Lorcina za odegranie symbolicznej sceny złożenia darów przez Trzech Mędrców ze wschodu.

Informacja własna parafii