Oświadczenie przedstawicieli Kościołów żyjących w Płocku

Poniżej publikujemy treść Oświadczenia przedstawicieli Kościołów żyjących w Płocku.

Pi_ro.jpg

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym co wydarzyło się w ostatnich dniach wokół nas, a mianowicie niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach.

Tak, należy szanować prawo ludzi do wyrażania własnych poglądów. Nie zamierzamy w żaden sposób tego ograniczać. Nie można też zrzucać winy za czyny pojedynczych ekstremistów na wszystkich uczestników.

Jednakże należy jasno podkreślić – że zdecydowanie nie wolno w imię jakichkolwiek idei niszczyć czyjegoś mienia – w tym także miejsc kultu jakiegokolwiek wyznania czy religii. Również zakłócanie nabożeństw – modlitw wewnątrz kościelnych budynków jest niedopuszczalnym aktem.

Łączymy się w trosce o najstarszy w naszym mieście kościół – Katedrę Płocką, który stał się też obiektem ataku. Jednocześnie wyrażamy wdzięczność Księdzu Proboszczowi Katedry, który pokazał, że nawet w tak trudnej sytuacji można szukać wyjścia w duchu miłości bliźniego, a nie nienawiści.

Ks. Szymon Czembor, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Płocku
Ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Płocku
Biskup Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
Biskup Piotr Libera, Biskup Płocki

Płock, 5 listopada 2020 r.