Paczki od Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” docierają do Polaków na Litwie

W okresie noworocznym do Polaków na Litwie trafiają paczki, które przygotowała Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka. Z powodu obostrzeń pandemicznych dary nie mogły trafić do adresatów w tym samym czasie. W tych dniach ich dystrybucją zajmuje się lokalna Wspólnota Miłosierdzia Bożego, która systematycznie dowozi paczki do osób najbardziej potrzebujących. Łącznie do Polonii trafi 370 paczek żywnościowych.

Paczka.jpg

Płocka fundacja przygotowała dla Polaków na Litwie 370 paczek żywnościowych (to rekordowa liczba paczek), 100 wyprawek szkolnych oraz 50 sztuk koców - w ramach akcji „Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie”. Przygotowano je dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Orlen oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Koordynatorem akcji jest Adam Modliborski, wiceprezes zarządu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”

Ograniczenia pandemiczne spowodowały, że płoccy darczyńcy nie mogli sami zawieźć paczek na Litwę i osobiście wręczyć ich Polakom. Dary zostały bezpośrednio przetransportowane z Płocka do Solecznik na Litwie. Obecnie wolontariusze Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, z którą od kilku lat współpracuje fundacja z Płocka, dowożą je do poszczególnych domostw, także znajdujących się na trasie pieszej pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących rodzin i osób.

„Ograniczenia na Litwie są bardziej surowe niż u nas, dlatego rozwożenie darów musi odbywać się systematycznie i wciąż trwa. W paczkach jest żywność o długim terminie żywności, będą one rozdawane aż do wyczerpania, pomoc więc wciąż dociera. Dzięki naszej współpracy ze Wspólnotą Bożego Miłosierdzia potrzebujący jej Polacy wciąż otrzymują nasze paczki i inne dary” - przekazał Witold Wybult, prezes zarządu Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” z Płocka m.in. w 2019 r. zorganizowała w Płocku „Kolonie Miłosierdzia” dla pięćdziesięciorga dzieci z polskich rodzin z okolic Solecznik. W tym samym roku współpracowała ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego inicjując pomoc charytatywną dla rodzin tych dzieci, w postaci paczek żywnościowych i wyprawek szkolnych.