Pielgrzymka rzeką Wisłą do św. Barbary

Około 80 wodniaków na motorówkach, pontonach i tzw. pychówkach wzięło udział w drugiej pielgrzymce rzecznej po Wiśle. Wyruszono ze Wzgórza Czerwińskiego w Czerwińsku na Wzgórze Tumskie w Płocku: - Popłynęliśmy, aby pokłonić się św. Barbarze, patronce wodniaków – powiedział ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii w Czerwińsku.

Pielgrzymka_wodna.jpg

W pielgrzymce rzecznej z Czerwińska do Płocka wzięło udział około 80 wodniaków: na 19 motorówkach, pontonach i tzw. pychówkach. W jedną stronę przepłynęli ponad 50 kilometrów, aby dotrzeć na Wzgórze Tumskie w Płocku, gdzie w Muzeum Diecezjalnym znajdują się relikwie św. Barbary.

- Relikwie świętej Barbary przez wieki były przechowywane w klasztorze czerwińskim. Obecnie, z racji wymogów bezpieczeństwa, znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Popłynęliśmy więc, aby pokłonić się Patronce wodniaków ze środowiskiem wodniackim, które konstytuuje się w naszej parafii i parafiach ościennych – powiedział ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku.

Fotorelacja Gość Płocki

W wyprawie uczestniczył także ks. Artur Bombiński, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Smoszewie koło Czerwińska. W płockiej katedrze księża sprawowali Mszę św. w intencjach wodniaków. Odbyło się też błogosławieństwo relikwiami św. Barbary. Ponadto pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Inspiracją do organizacji pielgrzymki rzecznej były tzw. różańce wiślane, organizowane w Czerwińsku wiosną i latem. Parafianie i goście modlą się wtedy modlitwą różańcową podczas krótkich rejsów łodziami na Wiśle koło Czerwińska.