Płoccy mariawici otworzyli lodówkę socjalną

Czynna przez 24 godziny na dobę lodówka socjalna została otwarta na terenie obiektów należących do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przy ul. Kazimierza Wielkiego 27 w Płocku. Osoby bezdomne czy biedne mogą także korzystać z gorącej wody, dostępnej w warniku: - Nasza lodówka pęka w szwach – komentuje w sieciach społecznościowych biskup Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Refrigerator G832a7abf6 640

Płocka lodówka socjalna powstała w inicjatywy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, który swoją siedzibę ma w Płocku przy ul. Kazimierza Wielkiego 27. Wzorem innych tego typu lodówek, można do niej przynosić produkty, które są świeże i dobre do spożycia, i zostawiać je dla osób, których na zakup jedzenia nie stać: biednych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej czy materialnej.

Jak napisał w mediach społecznościowych biskup naczelny Marek M. Karol Babi, inicjatywa ta okazała się sukcesem: „Nasza lodówka socjalna pęka w szwach. Jestem wzruszony tym, jak wiele osób otworzyło swoje serca i podzieliło się z innymi świątecznymi potrawami. Każde danie jest odpowiednio opakowane i opisane (rodzaj potrawy i data dostarczenia)”.

Wszystko, co trafia do lodówki socjalnej jest przekazywane osobom potrzebującym takiej właśnie pomocy. Osoby te są obsługiwane przez mieszkańców hostelu dla bezdomnych, który wcześniej założyli mariawici. Na miejscu można napić się kawy i herbaty czy zalać sobie tzw. gorący kubek – w obiekcie dostępny jest warnik z gorącą wodą. Lodówka socjalna jest czynna przez całą dobę, również przez całą dobę można korzystać z gorącej wody.

Od kilku miesięcy Kościół Starokatolicki Mariawitów w Płocku prowadzi Centrum Integracji Społecznej im. św. Marii Franciszki Kozłowskiej (CIS). Pomaga osobom bezdomnym i długotrwale bezrobotnym w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W programie działań CIS są warsztaty terapeutyczne dla podopiecznych, zajęcia edukacyjne, grupy wsparcia, nauka nabywania nowych kwalifikacji zawodowych.

Poza działalnością na rzecz osób bezdomnych mariawici oferują płocczanom na przykład zwiedzanie obiektów klasztornych i terapię za pomocą alpak (alpakoterapia). Prowadzą hostel dla osób bezdomnych, punkt sprzedaży odzieży używanej i sprzedają pieczywo, a pozyskane środki przeznaczają na cele charytatywne.