Płocczanie na Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków

W dniu 2 marca 2019 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich w Warszawie odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaków. W zjeździe brali udział przedstawiciele naszej diecezji z Komitetów Organizacyjnych Orszaków Trzech Króli z Płocka, Płońska i Pułtuska.

Otk_2019_zjazd.jpg

6 stycznia 2019 roku, pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi” Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami. „Motywem przewodnim Orszaku w tym roku była zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc” – możemy przeczytać w wydanej przy okazji zjazdu broszurze podsumowującej to niezwykłe wydarzenie.

Orszak Trzech Króli był zorganizowany we wszystkich województwach i diecezjach w Polsce. W diecezji płockiej odbyły się 23 orszaki, które współpracowały z Fundacją Orszak Trzech Króli w Warszawie. Wiemy jednak, że było też kilka takich, które nie zostały zgłoszone do warszawskiej centrali. Stanowiło to ponad 10 % wszystkich parafii naszej diecezji.

Obecni na zjeździe przedstawiciele Komitetów Organizacyjnych z Płocka, Płońska i Przasnysza otrzymali okolicznościowe dyplomy. Po gali orszakowej, chętni jej uczestnicy mogli wziąć udział w tzw. atrakcji dodatkowej czyli zwiedzaniu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Witold Wybult