Podsumowanie akcji Kolędników Misyjnych

Około 300 dzieci z diecezji płockiej przyjechało 9 stycznia br. do Płocka na podsumowanie tegorocznej akcji Kolędników Misyjnych. Przywieźli ze sobą pieniądze zebrane na pomoc rówieśnikom z Ameryki Południowej, które zbierali w swoich parafiach w czasie misyjnej inicjatywy. Mszy św. w katedrze przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski.

Kolednicy-misyjni-2020-news.jpg

Mszy św. w płockiej bazylice katedralnej, z udziałem Kolędników Misyjnych i ich opiekunów, przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Podziękował dzieciom za przybycie do Płocku i zaangażowanie się w okresie świątecznym w pomoc dzieciom z dalekiej Amazonii.

Kazanie wygłosił ks. Kamil Kowalski, którzy w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowuje się do pracy misyjnej w Zambii, w placówce misyjnej ks. Adam Pergóła, również pochodzącego z diecezji płockiej.

Przypomniał on, że w ciągu minionych dni dzieci i młodzież szkolna podczas kolędowania po domach zbierała pieniądze na konkretny cel – pomoc rówieśnikom w Ameryce Południowej. Głosili Pana Jezusa, odwiedzali mieszkańców, śpiewali kolędy – jednym słowem przekazywali innym swoją radość z okazji narodzenia się Dzieciątka Jezus.

- Miłość nie polega tylko na mówieniu o niej bliskim osobom. Jeśli kogoś się kocha, trzeba to też okazać czynem. Księża, którzy na misjach głoszą Ewangelię, czynią też wiele dzieł miłosierdzia. Praca misjonarza jest bardzo trudna i niebezpieczna. Jednak Pan Bóg wspiera misjonarzy. Misjonarz ma też świadomość, że inni się za niego modlą. Wtedy jest mu łatwiej pracować duszpastersko – powiedział przyszły misjonarz.

Po Mszy św. jej uczestnicy w barwnym korowodzie, w strojach m.in. Świętej Rodziny, Trzech Króli i Aniołów, przeszli do pobliskiego NovegoKina Przedwiośnie na film „Kraina Lodu 2”. Było też spotkanie na terenie Szkół Katolickich z ks. dr. Jarosławem Tomaszewskim, który od kilku lat pracuje w Urugwaju.

W tym roku do Płocka na zakończenie akcji Kolędników Misyjnych przyjechała wraz z opiekunami grupa około 300 osób, z kilkudziesięciu parafii w diecezji płockiej. Spotkanie zorganizował ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Rokiciu koło Płocka.

- Dzieci, które kolędują po domach, uczą się wrażliwości na drugiego człowieka, ale też mają świadomość, że Kościół, to ludzie na całym świecie, a nie tylko w najbliższym otoczeniu. Młodzi Kolędnicy Misyjni dali radosne świadectwo Kościoła otwartego i wrażliwego na sprawy misji - podkreślił organizator spotkania.

Polscy Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1993 r. W tym roku ich akcja rozpoczęła się 26 grudnia, a zakończyła 6 stycznia – w Misyjny Dzień Dzieci. Akcja poświęcona jest małym mieszkańcom Amazonii. Dzieci w Amazonii często żyją w biedzie, nie mają zapewnionej edukacji, opieki medycznej, katechezy czy dostępu do Mszy św. Potrzebują pomocy w wielu aferach życia. W tym roku Kolędnicy Misyjni, ze względu na papieskie wezwanie z Synodu o Amazonii, stają się szczególnymi współpracownikami papieża Franciszka.