Pogrzeb s. Bartłomiei Genowefy Orzoł, która przez 64 lata pracowała w seminarium

W bazylice katedralnej płockiej 19 maja 2020 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe s. Bartłomiei Genowefy Orzoł, która przez 64 lata pracowała na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Za gorliwą posługę w Kościele pasjonistka została uhonorowana Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski.

Bartlomieja1.jpg

Siostra Bartłomieja Genowefa Orzoł (1931-2020) od 1956 roku posługiwała w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przez ponad 40 lat prowadziła dom bp. Jana Wosińskiego. W 2012 roku za wieloletnią posługę na rzecz Kościoła płockiego pasjonistka została uhonorowana krzyżem papieskim Pro Ecclesia et Pontifice („Dla Kościoła i Papieża”).

Mszy św. pogrzebowej w bazylice katedralnej płockiej przewodniczył bp Mirosław Milewski. Zaznaczył, że życie tej zakonnicy było „pokorne, proste i szlachetne”, dlatego będzie jej w pejzażu płockiego seminarium bardzo brakowało.

- Siostra Bartłomieja była nieformalnym wychowawcą seminaryjnym: kleryków i współsióstr. Mamy za to wobec niej dług i zobowiązanie. W 2012 roku ta skromna zakonnica doceniona została Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. Znalazła się z gronie odznaczonych, ponieważ w pełni na to zasłużyła. Niedowierzała, że została tak bardzo wyróżniona, ale jednocześnie widać było wtedy jej duchową radość – przypomniał biskup pomocniczy w Płocku.

Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor płockiego seminarium. Podkreślił w nim, że zmarła siostra była „napełniona duchem Bożej miłości, którą potrafiła obdarowywać innych”. Żyła z poważną wadą serca, ale mimo tego była pełna radości, a na jej twarzy często gościł uśmiech.

- Dawała chleb i czas potrzebującym pomocy, którzy przychodzili pod seminaryjną furtę. Obdarowywała nieustającą modlitwą seminarium i kleryków, i w ich intencji przyjęła swoją ostatnią Komunię św. Odchodziła godnie i mogła tym ubogacić innych. Będzie nam na seminaryjnym dziedzińcu brakowało tej zwiastunki pogody ducha – zaakcentował rektor.

Podczas pogrzebu zamiast kwiatów można było przeznaczyć ofiarę na Caritas Diecezji Płockiej. Ciało s. Orzoł zostało pochowane w grobowcu sióstr pasjonistek na cmentarzu katolickim w Płocku.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła m. Agnes Jaszczykowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Obecny był też ks. kan. dr Bogdan Czupryn, referent ds. życia konsekrowanego w diecezji płockiej, który odniósł do zmarłej słowa o tym, że jej „zwyczajne życie zostało nadzwyczajnie przeżyte”. Natomiast s. Dominika Dudzik CSP z Kurii Diecezjalnej Płockiej wyraziła podziękowanie wszystkim, którzy towarzyszyli s. Bartłomiei, ofiarując jej pomoc i opiekę.


Siostra Bartłomieja Genowefa Orzoł CSP urodziła się 15 czerwca 1931 roku w miejscowości Oborczyska (parafia Baranowo, obecnie diecezja łomżyńska). Powołanie do stanu zakonnego obudził w niej obrazek św. Teresy z Lisieux, który znalazła na strychu domu. Zaczęła modlić się do tej świętej. Do Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (pasjonistek) wstąpiła 7 stycznia 1954 roku, pierwszą profesję zakonną złożyła 12 sierpnia 1956 roku, a profesję wieczystą - 12 sierpnia 1961 roku.

Od 1956 roku posługiwała w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Nawet po przejściu na emeryturę, dopóki siły jej pozwalały, pomagała w seminaryjnej kuchni. Była związana z seminarium przez 64 lata. W czasie długoletniej pracy na terenie diecezji płockiej m.in. prowadziła dom ks. biskupa Jana Wosińskiego. W roku 2012, za pełną gorliwości pracę dla Kościoła od papieża Benedykta XVI na wniosek biskupa płockiego Piotra Libery otrzymała Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice („Dla Kościoła i Papieża”). Zmarła 15 maja 2020 roku w Płocku, w wieku 89 lat, w tym 66 lat przeżyła w zakonie.