Poświęcenie odnowionego kościoła w Łukomiu

O tym, że nie wolno żartować z Jezusa i Maryi, powiedział ks. biskup Mirosław Milewski w parafii św. Antoniego w Łukomiu: - Nie można żartować z Jezusa i Maryi – komentował ostatnie przypadki profanacji symboli kultu religijnego. Hierarcha dokonał też poświęcenia odnowionej świątyni parafialnej.

_ukomie.jpg

W homilii bp Mirosław Milewski zwrócił uwagę na przemianę, jaka dokonała się w apostołach, zalęknionych po śmierci Jezusa. Gdy ich Mistrz, Jezus zginął zamordowany na krzyżu zawalił się ich świat. Kiedy usłyszeli, że zmartwychwstał - niedowierzali. W końcu jednak uwierzyli.

Apostołowie zrozumieli, że Jezus żyje, choć jest już inny, jakby nie z tego świata, jednak mimo to, że uwierzyli w zmartwychwstanie Jezusa, nie bardzo wiedzieli, co zrobić z tą wiedzą, że On żyje. Zmieniło ich dopiero kolejne wielkie wydarzenie: zesłanie Ducha Świętego – wtedy „zostali świadkami Zmartwychwstałego”.

Biskup przytoczył też świadectwo znanej aktorki Nicole Kidman, która jest praktykującą katoliczką: „Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi”.

- Waszym świadectwem niech będzie powiedzenie komuś poważnym głosem: nie żartuj z Jezusa, On jest dla mnie ważny! Nie lajkuj sprofanowanych wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową flagą. Tylko tyle i aż tyle. Nie musicie robić wielkich rzeczy. Uczciwie pracujcie na swoje utrzymanie i dla dobra naszej ojczyzny. Wtedy będziecie świadkami Zmartwychwstałego Pana - powiedział hierarcha.

Bp Milewski dokonał też poświęcenia odnowionej świątyni parafialnej. W ramach prac remontowych wymieniono m.in. poszycie dachowe na kościele parafialnym oraz dzwonnicy, a także przeprowadzono renowację i malowanie zewnętrznego poszycia kościoła.

Remont przeprowadził proboszcz parafii ks. Krzysztof Zakrzewski, za środki parafialne oraz pochodzące z innych źródeł: - Remont udało się zrealizować z dużym nakładem środków własnych, co było wynikiem ofiarności i zaangażowania parafian – podkreślił gospodarz parafii.

Parafia pw. św. Antoniego w Łukomiu powstała pod koniec XIV w. Pierwsza świątynia była drewniana. Obecny kościół, również drewniany, zbudowano w 1761 r. Na uwagę zasługuje m.in. ambona o charakterze barokowym z 1881 r. i kociołek miedziany na wodę święconą z XVIII w. Świątynia w Łukomiu była wielokrotnie remontowana i modernizowana.