Poświęcenie odnowionego kościoła w Mokowie

„W internecie i telewizji wielu głosi antyświadectwo, że chrześcijaństwo jest niemodne, a katolicyzm dawno przeminął – to nieprawda” – stwierdził ks. biskup Mirosław Milewski 27 października br. w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Mokowie. Dokonał tam poświęcenia odnowionego kościoła.

Mokowo.jpg

W rocznicę poświęcenia kościoła bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że akt poświęcenia kościoła, to jedna z najważniejszych uroczystości parafialnych. Od kiedy stał się on domem Bożym, wierni gromadzą się w nim, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty.

„Dzień poświęcenia kościoła jest w pewien sposób porównywalny z chrztem człowieka. Tak, jak przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym, tak przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej. Jedna z najpiękniejszych definicji chrztu św. mówi, że przez chrzest człowiek staje się `świątynią Boga`” – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Zapytał też wiernych, czy żyją ze świadomością swojego chrztu św.: od słowa „chrzest” pochodzi przecież słowo „chrześcijanin”. Być ochrzczonym, to znaczy być chrześcijaninem. Chrzest czyni ludzi dziećmi Boga Ojca, przyjaciółmi Jezusa.

Hierarcha podkreślił, że człowiek ochrzczony powinien w swoim środowisku, w którym żyje i pracuje, świadczyć o Bogu i o swojej wierze. To nie jest łatwe, bo są środowiska, które mają „alergię” na chrześcijaństwo, akceptują „tęczowe piątki” w szkołach, marzą o kapłaństwie kobiet, przeszkadza im celibat księży i dla których różaniec z krzyżykiem jest po prostu naszyjnikiem.

Stwierdził, że tych ludzi często widać w internecie i telewizji, słychać ich złorzeczenie na katolików, na księży, na siostry zakonne. Oni głoszą, że w Kościele nie ma Boga, a jest tylko zło. Przeszkadza im religia w szkołach, a Kościół chcieliby zepchnąć do kruchty. Marzą o świecie bez zasad, bez „Ojcze nasz”, bez konfesjonału; cieszą się bardzo, gdy zmniejsza się liczba wiernych na niedzielnych Mszach świętych.

„Oni nie głoszą świadectwa - oni głoszą antyświadectwo, chcąc nas omamić swoimi zgubnymi ideami, że chrześcijaństwo jest niemodne, a katolicyzm dawno przeminął. My - chrześcijanie z krwi i kości, nie wierzymy tej antyboskiej propagandzie. Wiemy, że jesteśmy `Bożą budowlą`, położoną na fundamencie, którym jest Chrystus” – zaakcentował bp Milewski.

Bp Milewski dokonał także poświęcenia odnowionego kościoła parafialnego w Mokowie.

Podczas uroczystej Mszy św. wspólnie zaśpiewano „Te Deum”. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z Dobrzynia nad Wisłą.