Biskup płocki Szymon Stułkowsi oraz bp biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej oraz reprezentacja pielgrzymki w intencji powołań, którą w tym roku organizuje diecezji płocka pojechali do Rzymu, aby podczas audiencji generalnej 27 maja, Ojciec Święty pobłogosławił szczególny relikwiarz – walizkę. Znajdują się w niej relikwie św. Stanisława Kostki i św. Carlo Acutisa oraz obraz inspirowany sceną powołania św. Mateusza namalowaną przez Caravaggia. Autorem współczesnej interpretacji jest młody francuski malarz Bruno Desroche z Lyonu.
Pierwszą wspólnotą, która modliła się przy relikwiarzu, byli kapłani z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, gdzie dotarł ten szczególny relikwiarz. We wtorkowy wieczór przy walizce sprawowano także Mszę św. w domu Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Rzymie. To szczególne Zgromadzenie, dla naszej diecezji - ponad 100 lat temu, właśnie w Płocku, tę rodzinę zakonną założyła Matka Józefa Hałacińska. Jej doczesne szczątki spoczywają w kościele św. Bartłomieja. Siostry posługują w Rzymie od 1974 roku.
Mszy św. z udziałem księży naszej diecezji pracujących i posługujących w Rzymie przewodniczył bp Szymon Stułkowski. W homilii Biskup Płocki przypomniał, że każdy chrześcijanin jest wezwany do świętości i odkrywania własnego powołania. – Pan Bóg każdemu z nas daje powołanie, ale potrzebna jest nasza odpowiedź i współpraca z łaską – mówił biskup. Nawiązując do obrazu znajdującego się w walizce powołaniowej, zwrócił uwagę, że jego symbolika prowadzi do Eucharystii i życia Kościoła. – Wino i chleb są nawiązaniem do Eucharystii, która gromadzi i uzdalnia nas do realizowania powołania do świętości, kiedy karmimy się Ciałem i Krwią Chrystusa – podkreślił.
Bp Stułkowski zaznaczył również, że pielgrzymka organizowana w intencji powołań ma być zaproszeniem do odważnego pójścia za Chrystusem. – Chcemy, żeby ten relikwiarz pielgrzymował razem z pątnikami i przypominał, że świętość nie jest zarezerwowana dla nielicznych, ale jest zadaniem każdego z nas – powiedział.
Pielgrzymka wyruszy 4 lipca z Wiednia, gdzie uczył się młody Stanisław a zakończy się 15 sierpnia w Rzymie, przy jego grobie. Inicjatywa wpisuje się w obchody 300-lecia kanonizacji świętego z Rostkowa, które przypadną 31 grudnia br.
W jubileuszowym programie znalazły się także liczne wydarzenia organizowane w diecezji płockiej, m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Rostkowa (13.06), spotkania młodzieży oraz uroczystości pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego (16.08). Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka ma być nie tylko jednorazowym wydarzeniem, ale początkiem trwałego szlaku duchowego i modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
Transmisję ze środowej audiencji generalnej (godz. 10.00) z udziałem delegacji będzie można śledzić za pośrednictwem VaticanMediaLive: https://www.youtube.com/watch?v=x4F6qn3VCTs
Ilona Krawczyk-Krajczyńska