Powstanie wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka

Wystawą stałą w Muzeum Diecezjalnym Kościół płocki uczci 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Papież odwiedził miasto w dniach 7-8 czerwca 1991 roku: sprawował Eucharystię, poświęcił pomnik abp. Antoniego J. Nowowiejskiego – męczennika II wojny światowej i spotkał się z więźniami Zakładu Karnego. Planowane jest też upamiętnienie Okna Papieskiego.

Jan_pawel_ii_1.jpg

Otwarcie stałej ekspozycji w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II w Muzeum Diecezjalnym (budynek Opactwa) zaplanowano na drugą połowę 2020 r. Nad jej powstaniem będzie pracował komitet organizacyjny, powołany przez bp. Piotra Liberę.

Komitet będzie gromadził, opracowywał i przygotowywał do wystawienia wszelkie pamiątki, materiały i wspomnienia, związane z wizytą apostolską Papieża Polaka w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 r. Postara się ocalić od zapomnienia „płockie ślady” Ojca świętego. Na czele komitetu stanął biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, natomiast jednym z członków komitetu został ks. inf. mgr Marek Smogorzewski, jeden z organizatorów pielgrzymki św. Jana Pawła II do Płocka.

- W związku z organizacją wystawy zwracamy się z prośbą do księży, sióstr zakonnych i wiernych świeckich, którzy chcieliby udostępnić nam własne materiały, związane z pielgrzymką św. Jana Pawła II do Płocka, jak również z wcześniejszymi pobytami Karola Wojtyły w Płocku i na Mazowszu. Chodzi nam o fotografie, pamiątki, ulotki, karty wstępu, nagrania – wymienia Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Dodaje również, że w papieskiej pielgrzymce uczestniczyło wielu płocczan, którzy modlili się razem z nim podczas Eucharystii na Placu Celebry czy na nabożeństwie w katedrze, ale też po prostu witali św. Jana Pawła II podczas jego przejazdów ulicami miasta. Tym samym wciąż żyje wielu naocznych świadków tamtego historycznego wydarzenia.

Planowane jest także upamiętnienie Okna św. Jana Pawła II w domu biskupów płockich przy Placu Narutowicza 10. Płock, to jedno z niewielu miast w Polsce (poza słynną Franciszkańską w Krakowie), w którym Ojciec święty podczas spontanicznego spotkania rozmawiał przez okno z wiernymi. Będzie to prawdopodobnie mozaika, nawiązująca do papieskiego spotkania z płocczanami, z informacją o okolicznościach tego wydarzenia w „mieście na świetlistym szlaku Bożego Miłosierdzia”.

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Ojciec święty przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu klubu „Wisła”).

Po raz pierwszy w historii odwiedził Zakład Karny, gdzie zaskoczył ochronę, wchodząc między skazanych. Pobłogosławił pomnik płockiego pasterza abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przy seminarium i kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku (później, w 1999 r. beatyfikował go w gronie 108 męczenników II wojny światowej).

Wieczorem 7 czerwca Papież przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, podczas którego zamknął 42. synod diecezjalny. Przez okno domu biskupiego rozmawiał z zebraną pod nim młodzieżą. W tym samym oknie pojawił się 8 czerwca rano, aby pożegnać się z płocczanami. Wizyta Jana Pawła II, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Płocka i diecezji.