Przy sanktuarium w Sierpcu powstał Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem

Przy Stowarzyszeniu „W Trosce o Rodzinę” działającym przy Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej w Sierpcu powstał Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Mogą się do niego zgłaszać osoby, które są ofiarami przemocy domowej czy wypadków drogowych, potrzebują pomocy psychologicznej lub materialnej.

Sierpc, Parafia Pw. Św. Benedykta

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sierpcu utworzono przy Stowarzyszeniu „W Trosce o Rodzinę”, działającym na terenie Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej, przy ul. Wojska Polskiego 28A w Sierpcu. Osoby zainteresowane mogą się do niego zgłaszać w poniedziałki i środy w godzinach 9.00-14.00, tel. 603 853 503. 

Punkt współpracuje z Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Płocku. Jego działalność finansowana jest z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.  

Pomoc polega m.in. na niwelowaniu skutków przemocy domowej, krzywdzenia dzieci, wyłudzeń wśród seniorów czy ofiar wypadków drogowych, ale też rozbojów i napadów. Osoby poszkodowane mogą na przykład otrzymać nieodpłatnie pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną, terapeutyczną. 

Mogą liczyć na pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, pokrywanie kosztów zakupu żywności lub bonów żywnościowych, kosztów zakupu odzieży, środków czystości, ale też kosztów czasowego zakwaterowania i opieki nad dziećmi czy finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej, związanych z regulowaniem spraw związanych z uzyskiwaniem pomocy.

Warunkiem uzyskania pomocy jest uzyskanie statusu osoby pokrzywdzonej przestępstwem, co zostaje poświadczone dokumentami. Chodzi na przykład o: dokumenty poświadczające zgłoszenie w organach ścigania zaistniałego przestępstwa, potwierdzenie wszczęcia postępowania w sprawie zaistniałego przestępstwa, dokumentację medyczną potwierdzającą uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku przestępstwa itp.


Wzgórze Loret w Sierpcu to miejsce o bogatej i wyjątkowej historii. Sanktuarium i kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszym i najważniejszym elementem zespołu klasztornego, którego zabudowania górują nad miastem, zajmując szczyt znanego wzgórza. 

Kult maryjny w Sierpcu ma swój początek w 1483 roku. Dla pielgrzymów na wzgórzu zwanym Loret zbudowano murowany kościół, konsekrowany w roku 1488. Przedmiotem czci jest gotycka rzeźba stojącej Madonny z Dzieciątkiem na ręku i jabłkiem w lewej dłoni. Pochodzi z lat 1360-1390 i zbadano, że jest najstarszą figurą maryjną na Mazowszu. Figura została koronowana koronami papieskimi 21 sierpnia 1983 roku, korony nałożył kard. Franciszek Macharski.  

Figura w przeszłości zyskała tytuły: Madonna Loretańska (stąd być może pochodzi nazwa wzgórza Loret), Ksieni Sierpecka, Matka Niezawodnej Nadziei. W czasach największej świetności w latach 1500-1650 sierpeckie sanktuarium miało opinię pierwszego po częstochowskim. W latach 1620-1625 przy kościele wzniesiono drewniany klasztor, do którego w 1625 roku przybyły siostry benedyktynki z Chełmna.

Po pożarze w 1703 roku wybudowano klasztor murowany. Po kasacie opactwa benedyktynek w 1892 roku kościół znalazł się pod opieką kleru diecezjalnego. Ostatnie siostry zaborcy rosyjscy wysiedlili z Sierpca w 1896 roku. W latach 1915-1945 budynek klasztoru pełnił funkcje więzienne. W czasie II wojny światowej był miejscem kaźni dokonywanych przez hitlerowskich okupantów. 

Siostry powróciły do sierpeckiego klasztoru w roku 1947. Dnia 8 września 1981 roku erygowano parafię, a świątynia z figurą stała się kościołem parafii pw. św. Benedykta. W 2004 roku diecezja płocka duszpasterstwo parafialne oddała pod opiekę księżom ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli księżom pallotynom. Przy sanktuarium działa Stowarzyszenie „W Trosce o Rodzinę”.