Przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II w parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu

Relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia (kroplę krwi) przyjęła 16 października 2020 r. parafia pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Mszy św. z tej okazji przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski: - Zachwyćcie się życiem i nauczeniem naszego wielkiego Rodaka, nie lękajcie się - jak On - mieć serca otwarte dla Chrystusa – wezwał biskup.

Relikwie-jp-2.jpg

Bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w kościele parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu po wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II. Przypomniał, że Papież 22 października 1978 r. wypowiedział pamiętne słowa: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Uznano je za programową wypowiedź trwającego prawie 27 lat pontyfikatu.

Podczas podróży apostolskich Ojciec święty „pukał do drzwi domów i serc ludzi na wszystkich kontynentach”. Były one impulsem do historycznych gestów Papieża, wyrażających wolę dialogu i pojednania. Jako pierwszy papież w dziejach Jan Paweł II odwiedził kościół luterański, synagogę i meczet. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. Był pierwszym Papieżem, który jadł z robotnikami obiad w stołówce, zasiadł przy stole z bezdomnymi, odwiedzał ośrodki pomocy dla najuboższych.

Bp Milewski zaakcentował, że wierni przasnyskiej parafii tego dnia otrzymują „potężnego orędownika przed tronem Bożym”. Poprosił, aby zachwycili się życiem wielkiego Rodaka i jego nauczaniem, znaleźli w nim wzór do naśladowania. Za jego przyczyną niech proszą Boga o to, czego im potrzeba, dziękują za otrzymane dary, przepraszają za grzechy i ludzkie ułomności.

Zaapelował, aby nie lękali się - jak On - mieć serca otwarte dla Chrystusa, nie lękali się utrapień obecnego czasu: „Bóg mówi do swojego ludu przez różne wydarzenia, również przez choroby i pandemie. Jeszcze niezbyt wyraźnie widzimy ten plan Boży wobec świata i nas samych, ale z pewnością Bóg realizuje swoje zamierzenia wobec ludzkości i człowieka. Jan Paweł II zdaje się dziś mówić, abyśmy wszystko i bez reszty zawierzyli Chrystusowi i Jego Matce Najświętszej. Dlatego pomimo niepewności dnia dzisiejszego nie martwy się zbytnio o dzień jutrzejszy. Jesteśmy bardzo w rękach Bożych” - głosił bp Milewski.

Relikwie św. Jana Pawła II pierwszego stopnia (kroplę krwi) wspólnota parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu otrzymała z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Znalazły się one w relikwiarzu ufundowanym przez parafian. Stałym miejscem relikwiarza będzie ołtarz boczny, przy którym znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej, obraz św. Pastuszków z Fatimy i ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 

„Przyjęcie relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii jest związane m.in. z obecnością Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Pragniemy rozszerzać i promować kult świętego Papieża. Chcemy, aby jego życie i nauczanie stało się wskazówką dla wiernych. To nasz Patron na trudne czasy” – podkreślił ks. kan. Romuald Ciesielski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu.