Rekolekcje online dla osób niesłyszących i słabosłyszących

Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących Diecezji Płockiej transmituje na swoim fejsbuku Migane Rekolekcje Adwentowe, czyli rekolekcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Są one emitowane na stronie www. Effatha24.com, prowadzonej przez Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce: „Potrzebne są umiejętności, ale też miłość, aby nasze głoszenie rękami było efektywne” - mówi ks. Bogdan Kołodziejski, jeden z rekolekcjonistów.

Adwent.jpg

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce transmituje codziennie na swojej stronie internetowej: www.Effatha24.com – krótkie, 3-minutowe rozważania adwentowe, osnute wokół Ewangelii dnia. Są one także udostępniane na fejsbuku Duszpasterstwa Osób Niesłyszących i Słabosłyszących Diecezji Płockiej.

Jednym z rekolekcjonistów jest ks. Bogdan Kołodziejski, wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku, który nauczył się języka migowego w seminarium duchownym: „Pewnego dnia pomyślałem, że warto nauczyć się migania. Chodziłem na świetlicę dla osób niesłyszących, wziąłem udział w kursach wakacyjnych, miałem żywy kontakt z osobami głuchymi. Wiem, że potrzebny jest codzienny kontakt z miganiem” – podkreśla duszpasterz.

Rozważania podczas Miganych Rekolekcji Adwentowych głosił kilkukrotnie. Przyznaje, że tylko za pośrednictwem języka pokazywanego rękami można dotrzeć do osób niesłyszących i słabosłyszących: „Niesłyszący bez swojego duszpasterza nie mają szans być w Kościele. Potrzebują materiałów w swoim języku i migających księży, aby dotrzeć do Jezusa, mieć poczucie wspólnoty z Nim i innymi ludźmi oraz zrozumieć liturgię. Aby jednak miganie o Bogu i wierze przynosiło efekty, potrzebna jest miłość do tych ludzi” – mówi ks. Bogdan Kołodziejski.

Wspólnie z ks. ks. Pawłem Biedrzyckim, administratorem parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Żmijewie Kościelnym, który jest diecezjalnym referentem ds. osób niesłyszących i ks. Mariuszem Marciniakiem, wikariuszem parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim, inicjuje w czterech miejscach w diecezji: Pułtusku, Płocku, Mławie i Rypinie - cykliczne spotkania dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Duszpasterstwo to prowadzi także fejsbuka, na którym m.in. transmitowane są Msze św. w języku migowym.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku aktualnie kilku kleryków uczy się języka migowego. Być może w przyszłości przybędzie parafii, w których będzie prowadzone duszpasterstwo osób niesłyszących i słabosłyszących.