Parafia w Krysku otrzymała relikwie św. Floriana, swojego patrona. Uroczystość odbyła się 4 maja br. z udziałem druhen i druhów z ochotniczych straży pożarnych z terenu parafii: ze Szczytna i z Postróża.

Uroczystości przewodniczył ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Płockiej i prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie. On także pomógł proboszczowi parafii, ks. Mariuszowi Dołęgowskiemu, w pozyskaniu z Krakowa relikwii św. Floriana. Relikwie pochodzą z bazyliki św. Floriana na Kleparzu. Przekazane zostały decyzją abp. Marka Jedraszewskiego, metropolity krakowskiego.
Relikwiarz ufundowali członkowie kół różańcowych z parafii Krysk. Ks. Dołęgowski jest także kapelanem strażaków ochotniczych i państwowych straży w powiecie płońskim. Zapewnił, że obecność relikwii będzie okazją do dostrzeżenia pracy strażaków oraz tworzenia nowych przestrzeni ich formacji duchowej i ludzkiej.W kazaniu ks. Kućko zauważył, że słowo Boże jest zawsze aktualne i odpowiada na różne wyzwania Kościoła. W tym czasie modlimy się o wybór następcy św. Piotra, a Kościół czyta Ewangelię o spotkaniu Zmartwychwstałego z Piotrem nad jeziorem Galilejskim, podczas którego Jezus przeegzaminował Apostoła z miłości i utwierdził go w wierze i przewodzeniu Kościołowi.
Ks. Kućko odwołał się również do interpretacji tego opowiadania w homilii św. Augustyna, który zauważył, że połów ryb po Zmartwychwstaniu Jezusa przywołuje ten z czasu powołania Apostołów. Pierwszy połów oznacza, według niego, zagarnięcie wielu ludzi do wiary, drugi zaś jest zapowiedzią tego, co wydarzy się na końcu czasów. Ważne jest zatem, by modlić się o utwierdzenie w nas wiary, by jej nie stracić i nie zmarnować. Do tego potrzebna jest cnota męstwa, której przykład dał św. Florian, żołnierz rzymski, który chciał pospieszyć do chrześcijan prześladowanych przez Dioklecjana w Lorch i wesprzeć ich w czasie próby. Nie zdążył, gdyż został utopiony po tym, jak przyznał się, że jest wyznawcą Chrystusa. Cnota męstwa ma w sobie dwa wymiary – obrony przed złem, ale i ataku, umacniania nas w walce. Dziś bardzo potrzeba, byśmy byli tymi, którzy umacniają innych, by nie stracili wiary, kontaktu z sakramentami, z modlitwą, niedzielną Eucharystią.
W tym może pomóc obecność relikwii św. Floriana w parafii, przypominając, że wiara łączy się z trudem i wytrwałością, także dla innych, może nawet najbliższych, którzy stali się na nią obojętni. Kaznodzieja przypomniał również, że relikwie zostały sprowadzone z Krakowa, gdzie trafiły w XII w. jako dar papieża Lucjusza III.
Relikwie św. Floriana w diecezji płockiej są jeszcze w dwóch innych parafiach – w Proboszczewicach oraz u św. Marcina w Gostyninie.
Tekst: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej