Rozpoczęcie zajęć w Diecezjalnym Studium Organistowskim

W sobotę 5 października 2019 r. odbyły się pierwsze zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku. Naukę podjęło siedem osób. Słuchacze wzięli udział w zajęciach z historii muzyki kościelnej, liturgiki, zasad muzyki, kształcenia słuchu oraz emisji głosu. Odbyły się także zajęcia indywidualne z fortepianu.

Organy.jpg

„W naszej diecezji w wielu parafiach brakuje organistów, a zdarza się i tak, że ci, którzy pełnią tę posługę, nie mają odpowiedniego przygotowania. Tym bardziej cieszy fakt, że kilka nowych, młodych osób rozpoczyna naukę gry na fortepianie, a następnie na organach. Mam nadzieję, że to dobry początek i w przyszłym roku nasza szkoła zapełni się młodymi adeptami gry na organach” - mówi ks. Marcin Sadowski, dyrektor Studium.

Naukę mogą podjąć już dzieci od klasy VI szkoły podstawowej i klas starszych, uczniowie szkół średnich i dorośli. Dzieciom i młodzieży Studium proponuje naukę gry na fortepianie w ramach zajęć indywidualnych (nauczyciel-uczeń), z możliwością kontynuacji i nauki gry na organach w ramach pełnego toku nauczania w Studium w kolejnych latach.

Systematyczne kształcenie organistów odbywa się w diecezji płockiej od 1902 roku. W obecnym kształcie - jako Diecezjalne Studium Organistowskie – szkoła działa od 1971 roku.