Sanktuarium Wdzięczności – duchowy pomnik św. Jana Pawła II w Ciechanowie

W parafii na ciechanowskich przedmieściach, powstało miejsce, które jest świadectwem wiary, pamięci i wdzięczności – Sanktuarium Diecezjalne św. Jana Pawła II. To duchowe serce parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, której historia zaczęła się 3 września 1996 roku jako owoc peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji. Dziś, niemal 30 lat później, miejsce to staje się żywym pomnikiem wdzięczności – za pontyfikat papieża Polaka i za dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

Ciechanów

18 maja, w dniu urodzin św. Jana Pawła II, świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który przypomniał o osobistej świętości. – Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nauczał o miłości, ale kochał człowieka. Przebaczył zamachowcowi, cierpiał publicznie, nie ukrywał bólu, ale do końca pozostał wierny i bliski ludziom – przypomniał.

Kustosz sanktuarium, ks. Jan Jóźwiak, który posługuje w parafii od samego początku jej istnienia, mówił o odpowiedzialności, jaka spoczywa na wspólnocie. – Sanktuarium nie buduje się raz. Ono musi być budowane codziennie na nowo przez Eucharystię, konfesjonał, modlitwę, adorację. Niech to miejsce naznaczone obecnością i duchowością świętego Jana Pawła II będzie miejscem spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem – powiedział.

W czasie homilii abp Gądecki ukazał szeroki kontekst nauczania papieża – jego niezłomną postawę w obronie życia, zaangażowanie w dialog międzyreligijny, troskę o ekologię i społeczną sprawiedliwość. – Wszystkie szczegółowe problemy, które poruszał w swoim nauczaniu, mają ten sam ogólny mianownik – niestrudzony wysiłek odnalezienia zagubionego człowieka i przybliżenia go do Chrystusa. I tak pierwszym zadaniem, jakie stawiał sobie w tym względzie, była troska o poszanowanie życia każdego człowieka – zaznaczył.

Kościół w Ciechanowie od początku miał wymiar symboliczny. Kamień węgielny przywieziono z Fatimy, a jego budowa rozpoczęła się już w 1998 roku. Pierwszą Mszę św. odprawiono w Boże Narodzenie 2006 roku, a uroczyste poświęcenie odbyło się 13 maja 2011 roku – jako pierwszy w Polsce kościół dedykowany błogosławionemu jeszcze wtedy Janowi Pawłowi II. Wystrój świątyni wykonali uznani artyści z Poznania, a każda przestrzeń została naznaczona duchowością papieża.

W 2017 roku powstała kaplica adoracji poświęcona Janowi Pawłowi II – miejsce cichej modlitwy i osobistego spotkania z Bogiem. W 2022 roku zainaugurowano wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu. Sanktuarium stało się również duchową odpowiedzią na wołanie papieża o nową ewangelizację – by wiara nie była jedynie wspomnieniem, ale żywym świadectwem.

Dziś, gdy sanktuarium staje się oficjalnym miejscem kultu św. Jana Pawła II, z jeszcze większą siłą wybrzmiewa „Te Deum laudamus” – za obecność Maryi, za życie i pontyfikat papieża Polaka, za wspólnotę, której wiara i ufność się pomnaża. Ciechanów zyskał nie tylko sanktuarium, ale duchowy azymut – miejsce, z którego promieniują modlitwa i wdzięczność.

Tekst: Ilona Krawczyk - Krajczyńska