„Serce dla Inki” w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie

Tablica ze srebrnym sercem dla Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki Armii Krajowej, odsłonięta została w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Mszy św. z tej okazji przewodniczył ks. Jarosław Wąsowicz SDB, inicjator ogólnopolskiej akcji „Serce dla Inki”: „Żołnierze Niezłomni walczyli z bezbożnym komunizmem o katolicką Polskę” – powiedział duszpasterz.

Inka.jpg

W kościele parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy dedykowanej „Ince” – Danucie Siedzikównie (1928-1946), sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanej przez UB w 1946 roku w Gdańsku.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. Koncelebrowali ją: proboszcz parafii ks. Andrzej Rutkowski i dziekan gostyniński ks. kan. Ryszard Kruszewski, a przewodniczył ks. Jarosław Wąsowicz SDB – inicjator ogólnopolskiej akcji „Serce dla Inki”. W kazaniu powiedział, że wartości, o które walczyli Żołnierze Niezłomni – „wyklęta armia”, pozostają wciąż aktualne.

„Historia Inki pokazuje nam, że te wartości nie dadzą się rozstrzelać i zakopać w bezimiennych grobach, jak chcieli komuniści. I nie da się zrozumieć losów Danuty Siedzikówny bez patriotyzmu jej rodziny, kolejnych pokoleń jej krewnych, którzy walczyli w powstaniach, byli zsyłani na Sybir i walczyli w II wojnie światowej” - wymienił duchowny.

Kaznodzieja podkreślił też, że Danuta Siedzikówna była „wierna”. W ostatnich latach stała się „ikoną całego pokolenia Żołnierzy Niezłomnych”, którzy po zakończeniu II wojny światowej pozostali wierni przysiędze danej Polskiemu Państwu Podziemnemu i nie przestali walczyć z sowietami. W rzeczywistości była to walka „z bezbożnym komunizmem o wolną, katolicką Polskę”.

Ks. Jarosław Wąsowicz odsłonił pamiątkową tablicę wspólnie z Hanną Pawełek, siostrą cioteczną „Inki”. Tablicę wykonał gostyniński rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz. Wyrzeźbiono na niej wizerunek „Inki” oraz umieszczono srebrne serce – zbiórka złomu srebra prowadzona była wśród mieszkańców miasta. W srebrnym sercu znalazła się ziemia z gdańskiego grobu „Inki”. Gostynin jest 12. miastem na mapie ogólnopolskiej akcji „Serce dla Inki”:”

Z okazji uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych można było obejrzeć na Zamku Gostynińskim wystawę Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział Gdańsk pt. „‹Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci›. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946”, z prezentacją Piotra Szubarczyka. Ponadto odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Płockiego Kameralnego Chóru Politechniki Warszawskie oraz Pawła Piekarczyka i Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołu „Contra Mundum”.

W spotkaniu ku czci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli m.in. żołnierze 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego, 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, członkowie rodzin Żołnierzy Niezłomnych z oddziału Władysława Dubielaka (działającego na ziemi gostynińskiej), Stowarzyszenie Pro Patria z Dobrzykowa, Stowarzyszenie Historyczne im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ w Płocku.