Spotkanie młodzieży „Chleb i Wino” w Płocku, Rostkowie, Przasnyszu

„Chleb i Wino” – pod takim hasłem w dniach 18-19 września 2020 r. odbyło się spotkanie młodzieży z diecezji płockiej, które zastąpiło doroczną, ogólnopolską pielgrzymkę do Rostkowa i Przasnysza – miejsc związanych z kultem św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji płockiej. Na zakończenie spotkania Mszy św. w przasnyskiej farze przewodniczył ks. biskup Mirosław Milewski.

Mlodzi.jpg

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży „Chleb i Wino” zorganizowano w trzech miejscach: Płocku, Rostkowie i Przasnyszu. Wieczorem 18 września w Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku wzięło w nim udział 120 młodych ludzi, którzy formują się we wspólnotach. Byli to przedstawiciele: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Laboratorium Wiary Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Liturgicznej Służby Ołtarza, Ruchu Światło-Życie, Wojska Gedeona, stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, członkowie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej.

W programie znalazło się rozważanie słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź i uwielbienie, które poprowadził zespół „Owca”. Poza tym młodzież wysłuchała konferencji pt. „Chleb i Wino”, którą wygłosił o. Rafał Szymko OP z Warszawy.

19 września spotkanie odbyło się w Rostkowie i Przasnyszu. Najpierw około 200 osób, w tym przedstawiciele młodzieży i ministranci z 28 dekanatów w diecezji, młodzież z dekanatu Przasnysz, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania – spotkało się w Rostkowie, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka. Przy Sanktuarium św. Stanisława Kostki zawiązano wspólnotę i modlono się przy relikwiach Świętego patrona.

Potem młodzież w pieszej pielgrzymce (6,5 km) ruszyła do Przasnysza, do kościoła parafii św. Wojciecha, w którym św. Stanisław Kostka w 1550 roku został ochrzczony. W czasie pielgrzymki z relikwiami Świętego młodzież i klerycy z płockiego seminarium głosili świadectwa, śpiewali i modlili się modlitwą różańcową. Pielgrzymka przebiegała przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Chleb i wino [fotorelacja Gość Płocki]

foto: ks. W Piętka/Gość Płocki

W kościele w Przasnyszu odbyła się koncelebrowana Eucharystia, z udziałem około 30 księży. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, który podziękował młodzieży za to, że zdecydowała się w ten sposób - w pielgrzymce, uczcić swojego patrona.   

Podczas Eucharystii kazanie wygłosił ks. Marcin M. Kędzia, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji płockiej. Odniósł się w nim do pierwszego czytania z Księgi Mądrości (4,7-15) oraz doświadczeń młodych ludzi: złość potrafi odmieniać ich myśli, ułuda uwodzi duszę, urok marności przesłania dobro, burza namiętności burzy umysł. 

„Takie doświadczenia ma wielu młodych ludzi. Mogą wtedy zanurzyć się w sobie, uciec w świat wirtualny, odciąć od rzeczywistości. Ale mogą też w znaku ofiarowania przynieść te sprawy na Eucharystię, powierzyć je Bogu” – komentował kaznodzieja.

Dodał, że tak, jak w czasie Eucharystii chleb i wino zamienia się w Ciało i Krew Chrystusa, tak „negatywne uczucie, złości, ułudy i namiętności mogą zostać przemienione w pogodę ducha, czystość serca, uporządkowanie, prawość sumienia”.