Spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji płockiej

Parafialne Zespoły Caritas z diecezji płockiej spotkały się w parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie, aby porozmawiać o swojej działalności (14 października br.). W spotkaniu uczestniczyli też goście z Caritas Polska: - Wypełniacie w praktyce miłosierdzie – zwrócił się do przedstawicieli parafii ks. biskup Szymon Stułkowski.

Spotkanie Kół Caritas

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele parafii św. Józefa w Ciechanowie. Przewodniczył jej bp Szymon Stułkowski, który stwierdził, że uczestnicy spotkania mają wrażliwe serca, wychodzą z pomocą ludziom potrzebującym, zwracają uwagę na ludzkie cierpienie. Czynią miłosierdzie we wspólnocie, razem rozeznają, komu i jaka potrzebna jest pomoc.

- Jesteście specjalistycznym okiem i uchem, nasłuchującym, gdzie człowiek cierpi i wzywa pomocy. Nieraz słyszałem, że u nas nie ma potrzebujących, ale to nieprawda. Jest wielu ludzi cierpiących w samotności, którzy potrzebują kontaktu ze światem. Wy wypełniacie w praktyce miłosierdzie. To wasza służba, wasz styl życia, „spalacie się” w tym, tak jak Jezus i Maryja „spalali się” dla innych. Dla tej działalności trzeba mieć wrażliwe oko i wrażliwe ucho – stwierdził Pasterz Kościoła płockiego.

Gościem spotkania w budynku popularnego „Katolika” był ks. Tomasz Roda, zastępca dyrektora Caritas Polska. Podkreślił on, że Parafialne Zespoły Caritas, to „żywa wspólnota i świadkowie Jezusa”. Chcą i potrafią budować relacje z innymi ludźmi, posiadają szczególny „zmysł wiary”. Ks. Roda zwrócił również uwagę na nowe formy ubóstwa - jedną z nich jest samotność.

Z przedstawicielami Parafialnych Zespołów Caritas rozmawiała także Sylwia Cieślar- Hazboun, której mąż pochodzi z Betlejem. Pani Sylwia jest specjalistą ds. projektów zagranicznych Caritas Polska, ma wiedzę na temat tragicznej sytuacji chrześcijan w Syrii. Koordynuje program Caritas „Rodzina Rodzinie”, adresowany do mieszkańców Syrii, Libanu, Strefy Gazy i Iraku. Zdaniem koordynatorki program ten „ratuje obecność chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie”.

Sylwia Cieślar-Hazboun między innymi opowiedziała o Syryjczykach, którzy w poszukiwaniu lepszego życia, aby uciec z egzystencji w ogromniej biedzie, opuszczają swoją ojczyznę. Uczestnicy spotkania obejrzeli też krótki film o warunkach życia w Syrii.

Do udziału diecezjan w programie „Rodzina Rodzinie” zachęcił też ks. dr Radosław Zawadzki, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej. Przekazał, że na pomoc czeka 15 mln ludzi. Zapowiedział też kolejne spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji płockiej, tak aby uczyć się skutecznie pomagać innym ludziom.