Spotkanie „Postaw na …” z klerykiem Bartoszem Rogowiczem

8 maja br. Klerycka Grupa Powołaniowa po raz drugi zorganizowała spotkanie on-line z cyklu „Postaw na …”. Kleryckie słowo o powołaniu do kapłaństwa, które było tematem tego spotkania, przygotował kl. Bartosz Rogowicz z V roku.

Bartosz Rogowicz swoją prezentację oparł na dwóch fragmentach z Ewangelii św. Łukasza i św. Marka. „Wybrany, namaszczony, posłany – ksiądz” – tak prelegent przedstawił ogólne etapy powołania do kapłaństwa. W pierwszym etapie zawarł różne pytania, które zadają sobie rozeznający powołanie, ale również już powołani: „Dlaczego Bóg powołał mnie?” „Do czego jestem wybrany?”. Pokazał, że kapłaństwo nie jest rezygnacją z innych marzeń i talentów, ale Pan Bóg w swojej wspaniałomyślności pozwala je jeszcze rozwijać i pogłębiać. Potem opowiedział o swoim powołaniu.

W etapie namaszczenia - pokazał czas przygotowania, czyli czas seminarium. Ukazał moment formacji jako poznawanie się z Panem Bogiem i samym sobą, ale również naukę współtworzenia wspólnoty, rozwijania swoich pasji i podejmowania odważnych i odpowiedzialnych decyzji. Posłany, to trzeci etap kapłańskiej drogi. Kl. Bartek uważał, że kapłan posłany jest nie tylko do tego, aby odprawiać Mszę Świętą i udzielać sakramentów, ale aby „towarzyszyć ludziom w ich smutkach, troskach, radościach, a przede wszystkim, aby świadczyć o Chrystusie swoim słowem i przykładem życia”.

Kończąc stwierdził, że „warto być facetem w czerni”. Nawiązał tym do cyklu filmików powołaniowych „Warto!”, które zawierają świadectwa kapłanów pracujących w różnych środowiskach, w różnych „kapłańskich zawodach”. Po zakończeniu konferencji i czasie na pytania, nastąpiła wspólna modlitwa Litanią do Chrystusa Kapłana i Żertwy.

W spotkaniu wzięło udział pięciu młodych chłopaków, chcących rozwijać swoją wiarę i dalej rozeznawać swoje powołanie. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na następne spotkanie z cyklu „Postaw na …”, które odbędzie się 22 maja.

Kleryk Paweł Klicki