„Święci Pańscy w ikonie” w Muzeum Diecezjalnym

„Święci Pańscy w ikonie” – to tytuł wystawy ikon, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Płocku: - Ikona przyciąga i uspokaja w modlitwie – uważa Katarzyna Kobuszewska, twórczyni Pracowni Ikonograficznej w Płocku. Ikony przedstawiające świętych będzie można oglądać do 31 sierpnia br.

News Default Image

Wystawa „Święci Pańscy w ikonie”, to trzecia z kolei wystawa, która składa się na cykl „Rok z ikoną”, przygotowywany przez Pracownię Ikonograficzną Katarzyny Kobuszewskiej.

Tym razem bohaterami ikon są popularni, ale i mniej znani święci, jak choćby św. Antoni z Egiptu czy św. Tryfon. Ikony napisało ośmiu twórców: Radosław Sierant, Anna Opalińska, Aleksandra Kozakiewicz, Piotr Chrol, Emilia Dolińska, Agnieszka Małecka, Agnieszka Kołodziejczak i Katarzyna Kobuszewska.

- Ikona przyciąga swoją tajemniczością i początkowym niezrozumieniem. Często chcąc ją odczytać, trzeba najpierw trochę poczytać. Ikony emanują spokojem, a zarazem energią, która przyciąga i uspokaja w modlitwie – uważa Katarzyna Kobuszewska, twórczyni Pracowni Ikonograficznej, która od 2013 roku działa w Płocku. W pracowni tej można rozwijać i doskonalić swój warsztat ikonopisarski.

Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego przekazuje, że tym razem ikony oglądać można już na żywo, co umożliwia ich właściwy odbiór i pozwala poczuć klimat przedstawianego wizerunku świętego.

Wystawę „Święci Pańscy w ikonie” oglądać można do 31 sierpnia w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego (nowa część Muzeum Diecezjalnego). 

Bieżące informacje o Muzeum Diecezjalnym w Płocku zamieszczane są na Fb placówki.