Szósty transport z darami od Caritas pojechał w okolice Lwowa

W Tygodniu Miłosierdzia w okolice Lwowa został wysłany kolejny transport z pomocą, przygotowany przez Caritas Diecezji Płockiej. W specjalnych „Paczkach dla Ukrainy” w kolorach niebiesko-żółtych znalazło się około 5 ton różnych rzeczy. Na miejscu dysponuje nimi lokalna organizacja charytatywna. Wiadomo, że w zachodniej Ukrainie schronienie znalazło wielu uchodźców ze wschodu i południa tego kraju.

Paczki Lwow

Caritas Diecezji Płockiej od początku wojny w Ukrainie pomaga jej mieszkańcom na miejscu, w diecezji, ale także przygotowując transporty z pomocą charytatywną. Dziś wyruszył w okolice Lwowa szósty z kolei transport z pomocą: - W specjalnych paczkach znalazło się około 5 ton darów (jest to 250 paczek po 20 kg). Jest w nich żywność, słodycze, środki higieniczne, materiały opatrunkowe. Pomoc ta trafia do lokalnej organizacji charytatywnej, która dzieli dary. Udaje nam się je zebrać między innymi dzięki środkom własnym, zbiórkom w parafiach, darczyńcom - informuje ks. kan. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej.

„Paczki dla Ukrainy” są w barwach narodowych tego kraju: niebieskim i żółtym. Zostały specjalnie przygotowane, w związku z tym łatwo pakuje się do nich różne rzeczy. Ten rodzaj pomocy jest dobrze przemyślany i zorganizowany, znajdujące się w paczkach produkty są rzeczywiście niezbędne Ukraińcom: lokalnym, ale także uchodźcom ze wschodniej i południowej Ukrainy, którzy w okolicach Lwowa znajdują schronienie przed agresywnymi, terrorystycznymi, ludobójczymi działaniami wojennymi ze strony Rosji. Dzięki przekazanej w okolice Lwowa pomocy, udało się też stamtąd część darów zawieść do Charkowa, gdzie obecnie toczą się ciężkie walki.

Poza tym Caritas w Płocku włączyła się w akcję pomocową na rzecz ks. Stanisława Zavolskiego z parafii w Gródku Podolskim w diecezji Kamieniec Podolski. Księża i Caritas sfinansowali mu drogie leczenie choroby nowotworowej w Klinice Dr. Putticha. Duszpasterz ten wrócił już na Ukrainę i pełni swoją kapłańską posługę.

Od 21 marca aktywnie działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, powołane przez zarząd Caritas: - Od tego czasu pomocą obejmujemy 103 rodziny ukraińskie mieszkające w diecezji płockiej (chodzi o 289 osób). Przekazaliśmy im 103 duże paczki z artykułami spożywczymi, 40 paczek z artykułami chemicznymi, 11 paczek z ubraniami, 5 dzieciom ufundowaliśmy wyprawkę szkolną, a 3 dzieciom dofinansowaliśmy wycieczkę szkolną. Poza tym 36 osób skorzystało z pomocy prawnej, a 74 osoby dwa razy w tygodniu przez dwie godziny uczy się języka polskiego – relacjonuje Małgorzata Przemyłska, która wspólnie z panem Wołodymyrem z Ukrainy odpowiada za działalność centrum.

Caritas Diecezji Płockiej była też organizatorem Dnia Dobra. W przedsięwzięcie włączyły się Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas wraz z opiekunami i rodzicami:  przeprowadziły zbiórki, rozprowadzały pierniki i obdarowywały małych parafian słodyczami. Akcja spotkała się z życzliwością proboszczów, wikariuszy i wiernych diecezji płockiej.