Sztandar Płockiego Towarzystwa Kolarzy w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Muzeum Diecezjalne w Płocku, za zgodą ks. biskupa Piotra Libery, przekazało do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie historyczny sztandar Płockiego Towarzystwa Kolarzy: - Po konserwacji będzie to jeden z naszych najcenniejszych eksponatów – przekazali muzealnicy ze stolicy.

Sztandar
Płockie Towarzystwo Kolarzy jest jednym z najstarszych w Polsce – powstało w 1899 roku (starsze było tylko Warszawskie Towarzystwo Cyklistów z 1897 roku), a swoją działalność wznowiło w roku 1927. Z tamtego czasu pochodzi zbytkowy sztandar towarzystwa, który został też odznaczony medalem Virtuti Militari. 
Dziś już trudno ustalić, kto podarował sztandar Muzeum Diecezjalnemu. Bogdan Kosz z Płockiego Klubu Olimpijczyka przekazał, że w czasie II wojny światowej sztandar znajdował się o Aleksandra Kosewskiego, słynnego kolarza, ale też działacza Polski Podziemnej. To on chciał ukryć sztandar w jakimś kościele (być może katedralnym?). Potem historyczny sztandar znalazł się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego.   
Warszawskie Muzeum Sportu i Turystyki (mieszczące się przy Wybrzeżu Gdyńskim 4) dowiedziało się o jego istnieniu przy okazji organizacji wystawy płocczanina Zbigniewa Pawłowskiego, znanego popularyzatora sportu. Ponieważ warszawska placówka muzealna chce się skoncentrować na zachowywaniu pamięci o Mazowszu, zaczęła czynić starania, aby płocki sztandar trafił na stałe właśnie do niej. 
  
Po stosownej konserwacji sztandar Płockiego Towarzystwa Kolarzy trafi na ekspozycję stałą o dziejach polskiego sportu i olimpizmu. Uzupełni kolekcję najstarszych zbiorów, będzie jednym z jej najcenniejszych eksponatów. 
W formalnym przekazaniu sztandaru uczestniczył ks. kan. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, natomiast Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie reprezentował jego dyrektor Sławomir Majcher i kustosz Jacek Wiśniewski. 
Jednocześnie Jacek Wiśniewski podarował Muzeum Diecezjalnemu historyczny rysunek kościoła w Smardzewie. Był on wcześniej eksponowany na wystawie o kościołach Mazowsza i Ziemi Płockiej, która dotarła do około 40 miejsc. Teraz rysunek kościoła w diecezji płockiej niejako powrócił do źródeł, czyli placówki muzealnej tejże diecezji.