Trwa zbiórka darów dla rodaków na Wileńszczyźnie

Artykuły spożywcze z długim terminem ważności zbiera płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” w ramach akcji Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie. Fundacja kolejny raz wesprze przed Bożym Narodzeniem Polaków żyjących za wschodnią granicą. Zbiórka żywności odbywa się w parafiach, a potrwa do 15 grudnia br.

Plakat

To trzecia z kolei edycja akcji pod nazwą Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie. Zbiórka publiczna będzie prowadzona do 15 grudnia w trzech parafiach Płocka: w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Klubie Seniora „Szansa” (w niedziele przed Mszą św. o godz. 11.00 oraz w czwartki od 15.00 do 18.00), w parafii pw. św. Stanisława Kostki (w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia) i w parafii pw. św. Józefa (w niedziele przed Mszami św. w zakrystii lub specjalnej skrzyni).

- Serdecznie zachęcamy do przekazywania artykułów spożywczych (np. mąka, cukier, ryż, makaron, konserwy, herbata, kawa, olej). Dary zostaną zawiezione przez wolontariuszy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” na Wileńszczyznę w połowie grudnia, gdzie we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Koordynatorem akcji jest Adam Modliborski. Naszą akcję w tej edycji wspierają Fundacja ENEA oraz Fundacja ENERGA. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i partnerom naszej pomocy dla Polaków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny – mówi Witold Wybult, prezes Fundacji „Cokolwiek uczyniliście”.

Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” powstała w czerwcu 2018 r. z inicjatywy ks. inf. prof. dr. hab. Wojciecha Góralskiego, znanego płockiego kanonisty, emerytowanego obecnie wykładowcy UKSW w Warszawie i WSD w Płocku (w 1993 r. był jednym z negocjatorów Konkordatu). Celem działalności Fundacji jest m.in. dobroczynność oraz kształtowanie odpowiednich postaw społecznych, chrześcijańskich i patriotycznych. Prezesem Fundacji jest Witold Wybult.

W 2019 r. Fundacja zorganizowała w Płocku „Kolonie Miłosierdzia” dla pięćdziesięciorga dzieci z polskich rodzin z okolic Solecznik. W tym samym roku współpracowała z tamtejszą Wspólnotą Miłosierdzia Bożego inicjując pomoc charytatywną dla rodzin tych dzieci, w postaci paczek żywnościowych i wyprawek szkolnych. W 2020 roku przekazała polskim rodzinom na Wileńszczyźnie 370 paczek żywnościowych oraz 100 wyprawek szkolnych. Przygotowanie pomocy było możliwe dzięki darowiznom dwóch organizacji - Fundacji Orlen oraz Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Latem 2021 roku w Płocku Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” zorganizowała grupie dzieci polskiego pochodzenia z Litwy letni wypoczynek w Płocku.