Uczestnicy płońskiej Akademii A,B,C Chrześcijaństwa rozmawiali o synodalności

O tym, że synod jest „wspólnym biegiem” ku odnowie w Kościele i że proces synodalny rozpoczyna się od słuchania, powiedział ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski w Płońsku. Był gościem Akademii A,B,C Chrześcijaństwa w parafii św. Maksymiliana Kolbego. Cykliczne spotkania adresowane są do osób, które chcą zdobywać wiedzę, a zarazem formować się duchowo.

Books G76b5eb942 640

W Płońsku zainaugurowano kolejny rok działalności Akademii A,B,C Chrześcijaństwa. Gościem spotkania był ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski, wybitny płocki kanonista. Wygłosił prelekcję pt. ,,Synodalność znamieniem Kościoła”.

Znawca synodów w Kościele stwierdził, że są one „wypróbowanym narzędziem reformy i odnowy Kościoła”. Nowy impuls instytucji synodu nadał Sobór Trydencki, który uznał ją za „właściwe narzędzie służące przeprowadzeniu dzieła reformy”.

Ks. Wojciech Góralski stwierdził też, że II Sobór Watykański rozpoczął nową erę w dziejach zgromadzeń synodalnych, bowiem ukształtował model tzw. synodu duszpasterskiego. Punktem wyjścia dla „wspólnego biegu ku odnowie”, stają się wnioski, sugestie i postulaty przekazywane przez duchownych i wiernych świeckich. Świeccy coraz częściej i liczniej zasiadają w aulach synodalnych, co zresztą usankcjonował Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku.

Synod Biskupów odnawia Kościół zarówno poprzez swoją w nim obecność, jak i znajdowanie się w nieustannym wewnętrznym procesie przemian i odnowy. W bogaty ciąg historii zgromadzeń Synodu Biskupów wpisało się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „W stronę Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja”.

- Zmienia się formuła Synodu Biskupów. Nie jest on już jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem podzielonym na trzy etapy: lokalny, kontynentalny i powszechny. Chodzi o to, by w jak największym stopniu zaangażować w ten proces cały lud Boży, aby każdy mógł się wypowiedzieć. Proces decyzyjny w Kościele rozpoczyna się bowiem zawsze od słuchania, bo tylko w ten sposób możemy zrozumieć, jak i gdzie Duch chce prowadzić Kościół – przekazał ksiądz infułat.

Zainicjowany w Kościele powszechnym 1 października 2021 roku „synod o synodalności” znajdzie swój formalny finał podczas XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w październiku 2023 roku.

Wykład dotyczący synodalności poprzedziła Msza św. w intencji uczestników Płońskiej Akademii. A, B, C Chrześcijaństwa, przewodniczył jej również ks. prof. Wojciech Góralski.

Płońska Akademia ABC Chrześcijaństwa rozpoczęła działalność w roku 2011 – Roku Wiary, z inicjatywy ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, we współpracy naukowej z UKSW w Warszawie. Celem spotkań jest przybliżenie wiernym podstawowych prawd wiary, a w konsekwencji jej pogłębienie oraz rozwój duchowości. Członkowie Akademii posiadają indeksy oraz otrzymują dyplomy na zakończenie cyklu edukacji.