Uczniowie z Gójska wzięli udział w projekcie „Oblicza dialogu”

Od grudnia 2021 roku do 18 maja 2022 roku uczniowie klasy 7b ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku, pod kierunkiem ks. dr. Piotra Wilkowskiego, uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-wychowawczym „Oblicza Dialogu”. Tegoroczna edycja zatytułowana była „Pan wszelkiego stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata”. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt szkół podstawowych i średnich z całej Polski. Szkoła z Gójska była jedyną z diecezji płockiej, która uczestniczyła w tym projekcie.

Zadaniem uczniów było promowanie nauczania papieskiego, dotyczącego otwarcia na inne kultury i religie oraz kształtowanie postawy szacunku wobec różnych religii i kultur. Uczniowie mieli za zadanie kształtować swoją wrażliwość na piękno przyrody, różnie przedstawiane w religiach świata.

Uczniowie z Gójska wraz ze swoim katechetą odpowiadali na pytanie: dlaczego człowiek wierzący powinien troszczyć się o przyrodę? Zapoznali się z przesłaniem encykliki „Laudato si” oraz z nauczaniem papieża św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, dotyczącym tolerancji. Dowiedzieli się również, że wiara zachęca ich do troski o przyrodę, recykling oraz domaga się właściwego traktowania zwierząt. Informacje o prowadzonych działaniach udostępniano na stronie ogólnopolskiej: gojsk.obliczadialogu.pl oraz na Facebooku szkoły.

Organizatorem projektu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Patronami byli m.in.: ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Informacja własna