VIII Bieg Papieski w 42. rocznicę wyboru Papieża Polaka

VIII Bieg Papieski w 42. rocznicę wyboru Papieża Polaka odbył się 16 października 2020 r. w Płocku. Z powodu pandemii bieg miał inny niż w poprzednich latach charakter, nie mogła w nim uczestniczyć zbyt duża grupa młodzieży. Uczestnicy przeszli lub pobiegli do miejsc, które w 1991 roku odwiedził św. Jan Paweł II.

Competition-3913559_640.jpg

Akcja Katolicka diecezji płockiej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 42. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową zorganizowała VIII Bieg Papieski. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Sztafeta pokoleń – śladami pielgrzymki”. Uczestnikami byli członkowie Akcji Katolickiej z ks. asystentem Krzysztofem Jończykiem oraz mała grupa młodzieży z Parafialno-Uczniowskiego Klubu „Viktoria” w Płocku, pod kierunkiem Leszka Brzeskiego.

Sztafeta rozpoczęła się na Placu Celebry, gdzie 7 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. Potem uczestnicy zatrzymywali się w miejscach, które odwiedził Ojciec święty: przy pomniku bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, Zakładzie Karnym w Płocku, Oknie Papieskim na domu biskupim, które upamiętniono mozaiką w czerwcu tego roku. Bieg zakończył się przy pomniku św. Jana Pawła II koło katedry, gdzie złożono okolicznościowe kwiaty. Podczas przystanków odczytywano teksty z przemówień św. Jana Pawła II, wygłoszonych 29 lat temu w Płocku.

„Mimo pandemii nie zrezygnowaliśmy z upamiętniania 42. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Bieg Papieski, choć miał inny niż zazwyczaj charakter, tradycyjnie się odbył. W Płocku – mieście papieskim, pamiętamy o pielgrzymce z roku 1991, a w trudnych czasach modlimy o wstawiennictwo św. Jana Pawła II” – zapewniła Wiesława Winiarska, prezes Akcji Katolickiej diecezji płockiej. 

Jan Paweł II pielgrzymował do Płocka w dniach 7-8 czerwca 1991 r., pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. W programie była Msza św. na placu w sąsiedztwie stadionu „Wisły” (dziś – Plac Celebry), modlitwa przy pomniku bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, spotkanie z osadzonymi w Zakładzie Karnym, nabożeństwo czerwcowe w bazylice katedralnej, podczas którego zakończono 42. synod diecezjalny. Papież przemówił też do zebranych z okien domu biskupiego przy Placu Narutowicza 10 w Płocku. To ostatnie wydarzenie zostało  upamiętnione w czerwcu br. poprzez umieszczenie na domu mozaiki z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Mozaikę poświęcił m.in. kard. Stanisław Dziwisz.