VIII Festiwal Chóralny Rogozino Cantat

Już po raz ósmy kościół parafialny w Rogozinie gościł chóry z Płocka, powiatu płockiego i gostynińskiego. Festiwal Rogozino Cantat cieszy się uznaniem i sympatią w środowisku chóralnym ze względu dobry poziom artystyczny śpiewających zespołów, profesjonalne jury i szczególną atmosferę, jaka towarzyszy konkursowi. Impreza odbyła się w ramach XIII Pikniku Parafialnego, przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogozinie i parafię pw. św. Faustyny - Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rogozinie.

Rogozino_festiwal.jpg

W tym roku w dwóch kategoriach - chóry jednogłosowe i chóry wielogłosowe, wystąpiło sześć zespołów śpiewaczych: Złota Jesień - chór Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie (Robert Majewski, dyrygent), Vox Cordis z Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem (Michał Pilichowicz, dyrygent), Arce Cantores - chór miasta Gostynin (Michał Pilichowicz, dyrygent), Eklezja - chór Parafii pw św. Faustyny - Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rogozinie (ks. Hieronim Chamski, dyrygent), chór Parafii św. Floriana w Proboszczewicach (Stanisław Koziński, dyrygent) i Vox Maiorum - chór Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.

Zwycięzcą tegorocznej edycji festiwalu Rogozino Cantat 2019 okazał się Arce Cantores - chór miasta Gostynin. Chórzyści wyjechali z Rogozina z nagrodą Grand Prix, I miejscem w kategorii chóry wielogłosowe i ze statuetką za najlepiej wykonaną pieśń religijną.

Drugim chórem, który zdobył w Rogozinie trzy nagrody okazał się Vox Maiorum. Tworzą go same panie i to one zyskały uznanie jury, otrzymując 2. miejsce w kategorii chórów wielogłosowych. Otrzymały też puchar za najlepiej wykonaną pieść patriotyczną, a była to słynna kompozycja Krzysztofa Klenczona „Biały Krzyż”. Panie z Vox Maiorum wywalczyły też nagrodę publiczności. Trzecie miejsce ex-equo w tej kategorii zdobyły dwa chóry: Eklezja z Rogozina i chór Parafii św. Floriana w Proboszczewicach.

W kategorii chóry jednogłosowe zwycięzcą został Vox Cordis z Białego w gminie Gostynin, a drugie miejsce zajęła Złota Jesień z Radzanowa.

W przerwie na obrady jury wystąpił zwycięzca ubiegłorocznej edycji Rogozino Cantat, chór Solidarni, prowadzony przez dyrygentkę Magdalenę Ołdakowską. Śpiewacy potwierdzili swój wysoki poziom i zaprezentowali interesujący program pieśni patriotycznych, upamiętniając w ten sposób 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Jury w składzie: Robert Krajewski (przewodniczący), Maciej Bieniek i Anna Gruszczyńska w posumowaniu podkreśliło coraz wyższy poziom uczestników festiwalu, niebanalny dobór repertuaru konkursowego i pełną wzajemnej życzliwości atmosferę festiwalu.

Robert Majewski