VIII Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych odbył się online

VIII Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli” odbył się w tym roku online. Zgromadzona przed komputerami publiczność miała szansę zagłosować na wybraną etiudę na fejsbuku Książnicy Płockiej, która była głównym organizatorem przedsięwzięcia. Jury pierwszą nagrodę przyznało przedstawieniu o św. Janie Pawle II, przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Starych Proboszczewicach.

Zwykli-niezwykli-1.jpg

VIII Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli”, inicjowany przez Książnicę Płocką przy współpracy z wydziałem katechetycznym Kurii Diecezjalnej, odbył się w tym roku online. Nagrania swoich spektakli o wybranym świętym przesłały szkoły z diecezji płockiej.   

Uczestnicy zaprezentowali krótkie, 10-minutowe etiudy teatralne, poświęcone wybranym przez siebie postaciom świętych i błogosławionych. Tegoroczne etiudy opowiadały o Janie Pawle II, Edycie Stein, Judzie Tadeuszu. Był tam teatr nowoczesny, taniec, śpiew, ale przede wszystkim oryginalność, mądre przesłania, nietuzinkowe zaprezentowanie wybranej postaci.

Etiudy oceniło jury w składzie: przewodniczący - ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku i Joanna Kościelska-Krawczyk z działu oświatowo-edukacyjnego tej instytucji.

I nagrodę w kategorii szkół podstawowych przyznano Szkole Podstawowej w Starych Proboszczewicach za etiudę „Być jak Papież” - o Janie Pawle II; I nagrodę w kategorii szkół ponadpodstawowych otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpcu za etiudę „O Lilii, która chciała być Różą” - o świętej Edycie Stein; nagrodę publiczności otrzymała Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku za etiudę „Gdy wszystko zawodzi….święty Juda Tadeusz patron od spraw trudnych i beznadziejnych”.

Partnerem VIII Przeglądu Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli” było Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek, a swoim honorowym patronatem objął go biskup płocki Piotr Libera.