W diecezji trwa peregrynacja mobilnej wystawy o kulcie Miłosierdzia Bożego

W diecezji płockiej trwa peregrynacja mobilnej wystawy, która opowiada o kulcie Miłosierdzia Bożego i św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Znajdują się na niej m.in. archiwalne zdjęcia, przedstawiające miejsca związane z objawieniem się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Peregrynację koordynuje Zakon Rycerzy Jana Pawła II.

Jm_sbm_plock.jpg

S. Faustyna Kowalska (1905-1938) mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932. Zgromadzenie sprowadził do miasta biskup płocki bł. Antoni J. Nowowiejski, aby zajmowały się kobietami żyjącymi w nędzy moralnej. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 22 lutego 1931 r. w swej zakonnej celi s. Faustyna po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” i usłyszała, że trzeba ustanowić Święto Miłosierdzia.

Objawienia w Płocku zapoczątkowały prorocką misję s. Faustyny i przekaz orędzia o Miłosierdziu Bożym. W miejscu objawień znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aktualnie rozbudowywane przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Wystawa, która rozpoczęła peregrynację po diecezji płockiej, ukazuje pobyt św. siostry Faustyny w Płocku, na tle historii Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, zwłaszcza w domu w Płocku i Białej koło Płocka oraz związany z tym rozwój kultu Miłosierdzia Bożego.

Wystawę archiwalnych zdjęć z obszernymi opisami podzielono na części. Przedstawiają one kolejno historię Instytutu Bożego Miłosierdzia, który z czasem zaczęło prowadzić Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, działalność Zakładu Anioła Stróża dla dziewcząt znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej czy rekonstrukcję celi Świętej.

Fotografie w większości pochodzą ze zbiorów płockiego zgromadzenia. Całości wystawy dopełniają zdjęcia znanego płockiego fotografika Jana Waćkowskiego, z beatyfikacji i kanonizacji Apostołki Miłosierdzia Bożego w Rzymie, można na nich obejrzeć m.in. św. Jana Pawła II w otoczeniu sióstr.

Za peregrynację jest odpowiedzialny Zakon Rycerzy Jana Pawła II. Wystawa najpierw odwiedza parafie, w których znajdują się chorągwie zakonu. Obecnie jest to parafia św. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu, kolejna będzie parafia św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

„Wystawa będzie dostępna w każdej parafii przez około dwa tygodnie. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej wiernych ją zobaczyło, aby kult Miłosierdzia Bożego był żywy w diecezji. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku jest szeroko otwarte dla wszystkich pielgrzymów” – zapewnia Janusz Paczkowski, komandor Komandorii Płockiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.