W Lekowie wierni modlą się przy relikwiach bł. Dominika Spadafory

Wierni parafii pw. św. Stanisława BM w Lekowie modlą się przy relikwiach bł. Dominika Spadafory OP, zakonnika, który był między innymi wychowawcą młodzieży: - To postać czasowo odległa, ale może być przykładem tego, jak zabiegać o własną świętość – powiedział ks. Wojciech Iwanowski, proboszcz parafii.      

Bł. Dominik Spadafora

Bł. Dominik Spadafora żył w latach 1450-1521. Był wybitnym kaznodzieją, reformatorem, wychowawcą. Jego kult zatwierdził papież Benedykt XV. Relikwie błogosławionego drugiego stopnia (fragment habitu) wraz z papieskim błogosławieństwem trafiły do parafii w Lekowie za pośrednictwem ks. Krzysztofa Białowąsa, który jest postulatorem z Kongregacji ds. Świętych w procesie kanonizacyjnym dominikanina.  

Ks. Wojciech Iwanowski, proboszcz parafii w Lekowie przyznaje, że jest to postać czasowo odległa, ale pozostawia aktualne przesłanie: - Bł. Dominik Spadafora przez 27 lat był wychowawcą młodzieży, a ci, których wychowywał, nazywali go świętym. My wszyscy dorośli jesteśmy wychowawcami. Może obecność tych relikwii będzie pytaniem czy ci, których wychowuję swoim życiem, swoją dorosłą postawą, mogą powiedzieć, że jestem święty, że o świętość swego życia zabiegam – powiedział proboszcz.

Wspólnota parafialna w Lekowie jest jedną z kilku w Polsce, w której trwa modlitwa o kanonizację bł. Dominika Spadafory. Wierni przyjmują obrazek ze specjalną modlitwą do odmawiania. Poza tym modlitwa przy relikwiach błogosławionego dominikanina, za jego wstawiennictwem, odbywa się  podczas niedzielnej sumy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

***

Dominik Spadafora (Domenico Spadafora da Randazzo) urodził się w 1450 r. w Randazzo na Sycylii, zmarł 21 grudnia 1521 r. w Monte Cerignone. Swoją apostolską misję rozpoczął w Monte Cerignone w 1491 r. Ten włoski dominikanin był apostołem społeczności lokalnej, często rozważał Mękę Pańską. Był człowiekiem modlitwy, wyrzeczenia i umartwienia oraz głębokiej wiedzy. Ukazywał Chrystusa ludziom „poprzez swą erudycję i miłość do Matki Bożej, poprzez ciągłą modlitwę różańcową, cichą miłość bliźniego, chrześcijańską wyrozumiałość, przebaczanie, pokorę i wierność Ewangelii” (ks. K. Białowąs). Przyciągnął wielu młodych do zakonu św. Dominika Guzmana.

Jest błogosławionym Kościoła katolickiego, jego kult zatwierdził papież Benedykt XV 14 stycznia 1921 r. Proces kanonizacyjny rozpoczął się 10 września 2006 r. w diecezji San Marino - Montefeltro, w sanktuarium Nel Santuario di Santa Maria in Reclauso. W 2021 r. Kościół obchodził 500. rocznicę śmierci dominikanina i 100. rocznicę jego beatyfikacji.