W Płońsku powstało Okno Życia

W Domu Parafialnym im. św. Siostry Faustyny w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku powstało trzecie w diecezji płockiej Okno Życia. 10 lutego br. poświęcił je proboszcz parafii ks. kan. Zbigniew Sajewski. Okno powstało z inicjatywy radnej miejskiej i lokalnego przedsiębiorcy.

F079CA87 7B04 4BD8 8AE8 41FB8C003BE7
Fot. Płońsk w sieci

Płońskie Okno Życia powstało w Domu Parafialnym im. św. Siostry Faustyny w Płońsku. Z inicjatywą jego utworzenia wystąpiła radna miejska Monika Zimnawoda, która jest prezesem Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Płońsku oraz lokalny przedsiębiorca Jakub Rogowski. Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego udostępniła miejsce.

Opiekę nad Oknem Życia będzie sprawował Szpital Powiatowy w Płońsku. Inicjatorzy Okna Życia podpisali porozumienie z dyrektor szpitala powiatowego Lilianną Kraśniewską: szpital zajmie się dzieckiem, które ewentualnie trafi do Okna Życia. Obok okna powstał kolorowy pokoik. Podobnie jak to bywa w innych takich oknach, gdy w kołysce zostanie położone dziecko, dzwonek zaalarmuje personel  Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, mieszczącego się w Domu Parafialnym.

Okno Życia poświęcił proboszcz ks. kan. Zbigniew Sajewski. Zaznaczył, że o potrzebie utworzenia mówili parafianie i katecheci, po tym, jak na terenie Płońska znaleziono dwa martwe noworodki. Gdy do parafii zgłosili się Monika Zimnawoda i Jakub Rogowski, wspólnota parafialna chętnie udostępniła miejsce. Środki na modernizację tego miejsca z własnej inicjatywy przekazał Jakub Rogowski.

Płońskie Okno Życia jest trzecim w diecezji płockiej. Pierwsze powstało w 2009 r. w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku, z inicjatywy Caritas Diecezji Płockiej, a drugie w 2021 r. w Przasnyszu, na terenie szpitala.