W Pułtusku trwa wakacyjna akcja „Otwarte drzwi bazyliki”

„Otwarte drzwi bazyliki” – to hasło wakacyjnej akcji, dzięki której można w dni powszednie zwiedzać renesansową bazylikę w Pułtusku. Zabytek odwiedza wiele wycieczek i turystów indywidualnych, chcących na własne oczy zobaczyć na przykład renesansową polichromię, zajmującą powierzchnię ponad 2 tysięcy m kw.

Bazylika_pultusk.jpg

Akcja „Otwarte drzwi bazyliki” odbywa się z inicjatywy ks. prał. Wiesława Koska, gospodarza bazyliki, proboszcza parafii św. Mateusza. Potrwa do końca sierpnia. Jest w nią zaangażowanych kilkudziesięciu świeckich wolontariuszy, którzy w dni powszednie w godzinach 11.00-14.00 udostępniają turystom zwiedzanie zabytkowej świątyni. Udzielają oni także podstawowych informacji o zabytku.

Turyści mogą m.in. obejrzeć największą w Europie Wschodniej renesansową polichromię, zajmującą ponad 2 tysiące m kw. powierzchni, wykonaną według projektu Jana Baptysty z Wenecji, z inicjatywy biskupa płockiego Andrzeja Noskowskiego. Poza tym warta uwagi jest jednolita dekoracja barokowa, w większości zasługa biskupów z rodu Załuskich oraz odnowione organy z prospektem organowym i chórem muzycznym z 1830 roku.

Szczegóły o akcji „Otwarte drzwi bazyliki” wraz z wykazem najważniejszych zabytków tej świątyni znaleźć można na stronie: www.bazylika.pultusk.pl.