W Rypinie odbył się diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej

Hubert Ćwikliński z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku, zajął pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym 30. Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Dumni z Ewangelii i z Polski”. Odbył się on w Zespole Szkół nr 1 im ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie (4 marca br.). Trzej laureaci wezmą udział w finale ogólnopolskim olimpiady, który odbędzie się w kwietniu w Przemyślu.

Otk-2020.jpg

W etapie diecezjalnym Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Dumni z Ewangelii i z Polski”. uczestniczyło 25 uczniów szkół średnich. Uczestnicy przyjechali do Rypina z Bieżunia, Ciechanowa, Gostynina, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Nasielska, Pułtuska, Płońska, Płocka, Sierpca, Strzegowa i Żuromina.

Finał odbył się w Zespole Szkół nr 1 im ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie, na terenie parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie. Uczestnicy napisali test przygotowany przez komitet organizacyjny OTK, składający się z 25 pytań. Test był trudny, dotyczył wiedzy teologicznej i historycznej.

Rozwiązujący test musieli m.in. na podstawie Katechizmu Kościoła katolickiego (nr 1391-1400) wymienić sześć owoców Komunii św.; napisać, w jakiej sytuacji w relacji Piotra Popiołka („Poza narodem nie ma zbawienia?”) Kościół przestrzega przed fałszywym rozumieniem narodu jako „sakralizacji siebie”? Jak abp Marek Jędraszewski (artykuł „Żyjemy tą prawdą”) postrzega relację między problemem niepodległości a tradycją w naszej ojczyźnie? Czyja szczególna rola, według Prezydenta RP Andrzeja Dudy (przemówienie wygłoszone w 1050. rocznicę Chrztu Polski) ujawniła się podczas obchodów milenijnych w 1966 roku?

Ostatecznie laureatami etapu diecezjalnego olimpiady zostali: I miejsce - Hubert Ćwikliński z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku (katechetka Agnieszka Jasińska), II miejsce - Damian Gierek z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku, III miejsce - Laura Szewczyk z I LO im. marsz. S. Małachowskiego w Płocku (katechetka s. Iwona Siejka). W kwietniu wezmą oni udział w etapie ogólnopolskim olimpiady w Przemyślu.

Podczas finału zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki wydawnictwa „Jedność”. W programie spotkania znalazło się też zwiedzanie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.