Wielkopostny trening uważności w „Studni”

Indywidualne rekolekcje dotyczące uważności, czyli „chrześcijański mindfulness” można przeżyć w Wielkim Poście w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku: - Nie warto analizować przeszłości czy koncentrować się na przyszłości. Najważniejsze jest tu i teraz, i temu czasowi trzeba poświęcić najwięcej uwagi – zachęca ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży i dyrektor „Studni”.

Studnia.jpg

„Chrześcijański mindfulness” jest jedną z propozycji wielkopostnych Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży. Jest to sposób odprawiania indywidualnych rekolekcji w domu przez cały okres Wielkiego Postu, będący koncentracją na uważności.

- Głębokie i dojrzałe życie duchowe nie polega na nieustannym poszukiwaniu niezwykłości lub cudownych znaków. Realna zażyłość z Bogiem, to codzienna przyjaźń z Nim, bliska relacja, odczuwanie Jego obecności w najzwyklejszych warunkach naszego życia. Albo potrafimy spotkać Boga w miejscu naszego zwykłego życia, albo nie spotkamy Go wcale. Aby Go jednak spotkać, trzeba skupić się na teraźniejszości, a nie żyć przeszłością czy przyszłością – uważa ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Dodaje, że propozycja „chrześcijańskiego mindfulness”, czyli treningu uważności, skierowana jest do osób, które pragną nauczyć się osobistej więzi z Bogiem nie opuszczając swego codziennego środowiska życia, wśród zwykłych obowiązków. Jest to „prosta droga do zbudowania wiernej przyjaźni z Bogiem, jednocześnie droga do głębszego przeżycia szczególnego czasu Wielkiego Postu”.

Uczestnicy ćwiczeń duchowych podejmują codzienną medytację w oparciu o książkę „Kwadrans uważności” Wojciecha Werhuna SJ. Ponad 40 ćwiczeń na uważność to indywidualny program rozwoju osobistego i duchowego. Wystarczy kwadrans codziennie dla siebie, dla indywidualnego rozwoju osobowego i duchowego.

- Chodzi o to, aby się zatrzymać, odkryć prawdę o sobie, znaleźć to, czego się pragnie. O trwanie w obecności Boga, o wdzięczność i świadomość siebie. Każdy etap ćwiczeń może wprowadzić na głębszy poziom relacji z Bogiem i samym sobą: „Dlatego mówię wam: nie martwcie się o swoje życie, co będziecie jeść lub co pić będziecie; ani o swoje ciało, czym się przyodziejecie. Czy życie nie jest ważniejsze od pokarmu, a ciało od odzienia? Popatrzcie na ptaki na niebie: nie sieją, nie żną, nie gromadzą w magazynach, a wasz Ojciec niebieski je żywi. Czy wy nie więcej znaczycie niż one?” (Mt 6,25-27)” – cytuje pomysłodawca rekolekcji.

Oprócz pracy duchowej w domu, uczestnicy rekolekcji o uważności spotykają się w każdą środę o godz. 19.00 w centrum „Studnia”, aby wysłuchać konferencji tematycznej. Terminy kolejnych środowych spotkań, to 18 i 25 marca oraz 1 i 8 kwietnia br.