Wprowadzenie relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej do parafii Raciąż

Do parafii Raciąż w niedzielę 28 kwietnia br., w Święto Miłosierdzia, wprowadzono relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej: - Obecność relikwii św. siostry Faustyny pozwala uświadomić sobie, że świętym może zostać zwykły, słaby człowiek – powiedział w kazaniu. W uroczystości uczestniczyło wielu parafian i gości.

A04ed9b4-f392-4793-82a8-5bf7485fe796-7342-0000078fafc4ae86.jpeg

Ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski w kazaniu odwołał się istoty Niedzieli Miłosierdzia, która każe zwrócić oczy i serca ku Jezusowi Miłosiernemu oraz jego świętej Sekretarce-Apostołce, skromnej siostrze zakonnej, jednej z największych mistyczek i świętych Kościoła - s. Faustynie, która na stałe złączy z parafią swoją duchową obecność przez znak relikwii.

Płocki liturgista podkreślił, że relikwie Świętej są zaproszeniem, aby przedstawiać Bogu przez Faustynę najśmielsze prośby, sprawy po ludzku nieraz bez nadziei rozwiązania. Aby wołać „do” i „przez” Przyjaciółkę i Apostołkę Miłosiernego Jezusa, aby doznawać łaski uzdrowienia wewnętrznego, a nawet zewnętrznego rozwiązania wielu trudnych spraw.

- Relikwie te są zaproszeniem do nowego wgłębienia się w jej życie i świętość, w jej przesłanie i nauczanie. Są znakiem zobowiązującym - „signum obligativum” dla nas, naszych rodzin, życia indywidualnego, rodzinnego i społecznego - zaznaczył gość z Płocka.

Dodał też, że sukces świętości św. Faustyny ma swoje źródło w pielęgnowanej od dzieciństwa bliskiej relacji z Jezusem, w domu rodzinnym, w prostej, ludowej pobożności, jaką praktykowała w swej biednej rodzinie mała Helena Kowalska, w coniedzielnej Eucharystii czy „majowym” przy figurce, w fascynacji wielkimi wzorcami świętych, w „karmieniu się ich życiem, wbrew gorszycielom i reformatorom”.

- Patrząc na relikwie św. Faustyny możemy uświadomić sobie prawdę, że święty nie jest od razu mocarzem, kimś wyjątkowym, lecz może nim zostać człowiek z pozoru zwykły i słaby, kruchy jak inni. Może być nim każdy z nas, o ile do końca zaufa Bogu, a Ewangelia stanie się jego programem życia, dzień po dniu, chwila po chwili – zaakcentował kaznodzieja.

Życzył też wiernym, aby z wiarą odmawiali ten wyjątkowy akt strzelisty, jakim jest modlitwa „Jezu, ufam Tobie!”, bo modlitwa ta „prowadzi do Zmartwychwstałego, Miłosiernego Pana”.

Mszę św. poprzedziło uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni parafialnej. Ks. proboszcz Wiesław Kosiński wypowiedział akt zawierzenia wspólnoty św. Faustynie. Powiedział m.in. że „kieruje ona oczy do Jezusa Miłosiernego” i sprawi, że Jego kult będzie w Raciążu żywy. Ks. Piotr Grzywaczewski pobłogosławił obraz św. s. Faustyny, który będzie zdobił świątynię parafialną.

W uroczystości wziął udział chór parafialny, orkiestra dęta, strażacy, z licznym udziałem wiernych i gości.

Relikwie pierwszego stopnia św. s. Faustyny Kowalskiej zostały przywiezione do parafii św. Wojciecha w Raciążu w pielgrzymce parafialnej. Na stałe będą się one znajdować w relikwiarium przy ołtarzy głównym kościoła.